Problem ksiąg wieczystych w których ujawnionych jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt działek należących do gminy, których lokalizacji nie sposób dociec był opisany w Tropie czwartym (1). Jak wynika z naszej korespondencji z Urzędem Miasta Milanówka nie jest on w stanie podać gdzie znajdują się te działki. Nie jesteśmy więc nawet pewni czy rzeczywiście ujawnione w tych księgach najczęściej niewielkie kawałki gruntu są rzeczywiście działkami drogowymi czy tylko miniaturowymi działeczkami rozsianymi po całym mieście. Urząd Miasta twierdzi, że analiza akt księgi wieczystej ma umożliwić lokalizacje tych działek. Tylko dlaczego nie uczyniono tego przed założeniem elektronicznego systemu ksiąg wieczystych i dlaczego nie było woli zrobienia tego później. przecież w czasie migracji ksiąg wieczystych (w celu tworzenia elektronicznej wersji ksiąg) problem musiał zostać zidentyfikowany? Za najbardziej niepokojący należy uznać fakt, że Urząd Miasta Milanówka odmówił odpowiedzi na nasze pytanie jak zamierza ten problem zaadresować.
Najbardziej niepokojące jednak jest to, że Sąd toleruje taki bałagan w księgach wieczystych. Czy uda nam się skłonić struktury sądownicze do identyfikacji położenia działek zanim staną się one powodem głębszej patologii. Kilka przykładów takich ksiąg zawierających działki widma; podajemy poniżej: WA1G/00007223/6 (Skarb Państwa) WA1G/00034069/6 (Gmina Milanówek) WA1G/00006069/1 (Skarb Państwa) WA1G/00035857/4 (Gmina Milanówek) WA1G/00039820/4 (Gmina Milanówek) Teleportujące się lokale są zjawiskiem z pogranicza geodezji i science fiction. Trafiliśmy na nie przypadkiem przeglądając księgi wieczyste.
Niezorientowanym spieszymy wyjaśnić, że lokale mieszkalne powstają w procesie zwanym częściowym zniesieniem współwłasności. W jego wyniku lokal dostaje własną księgę wieczystą i staje się oddzielną jednostką prawną. Jednocześnie pozostaje jednak częścią nieruchomości (co chyba nie jest dla nikogo zaskoczeniem). Toteż jest również odnotowany (wraz z numerem swojej własnej księgi wieczystej) w księdze wieczystej prowadzonej dla całej nieruchomości (czyli budynku z gruntem). Sprawa jest więc tak prosta i tak precyzyjnie uregulowana, że wydawałoby się niemożliwe, aby zapanował w tym zamęt. Jednak jak wynika z zapisów ksiąg wieczystych lokale posiadają najwyraźniej zdolność teleportacji, bo pomimo precyzyjnych i prostych procedur nie zawsze znajdują się w tym miejscu co powinny. Teleportujący lokal jest lokalem wydzielonym z budynku mieszkalnego, który po wydzieleniu teleportował się do innej nieruchomości, a czasami w trakcie tego procesu uległ metamorfozie do nieruchomości gruntowej Oczywiście zjawisko to jest skrupulatnie udokumentowane w księgach wieczystych, a dokładnie w ich elektronicznej wersji. Nie jest to jednak koniec metafizycznych zjawisk jakim podlegają lokale. Niektóre z nich mają także zdolność wędrówki w czasie. Tylko tak można bowiem wytłumaczyć wydzielenie lokalu z księgi, która została założona znacznie później niż księga założona dla lokalu. Poniżej kilka przykładów. 1.
W okolicach numeracji 5000 można zaobserwować w tutejszych księgach wieczystych tajemnicze zjawisko polegające na tym, że w księdze wieczystej pojawiają się numery ksiąg wieczystych wydzielonych lokali mieszkalnych, które po bliższym zbadaniu okazują się nieruchomościami gruntowymi np. w Podkowie Leśnej. Dla przykładu weźmy nieruchomość, która według informacji z księgi wieczystej mieści się przy ul. Ż*** (WA1G/5**6/8) i posiada 3 wydzielone lokale mieszkalne posiadające odrębne księgi wieczyste o numerach WA1G/17**3/2, WA1G/17**4/9, WA1G/17**5/6). Zaglądając do ksiąg wieczystych rzekomych lokali mieszkalnych natrafiamy na: - WA1G/17**3/2 czyli lokal nr 1 to nieruchomość gruntowa o pow. 5,62 ha pod Brwinowem - WA1G/17**4/9 czyli lokal nr 2 to nieruchomość dla której nie znaleziono księgi wieczystej - WA1G/17**5/6 czyli lokal nr 3 to nieruchomość dla której nie znaleziono księgi wieczystej Co ciekawe grzebiąc w księgach wieczystych troszeczkę dalej jak najbardziej znajdujemy poszukiwane lokale pod numerami WA1G/5**7/5, WA1G/5**8/2, WA1G/5**9/9. Tyle, ze jako księga wieczysta nieruchomości na której się znajdują wskazana jest WA1G/17**7/9 która wskazuje nieruchomość w Błoniach przy ul. F***. Tak na marginesie można zauważyć jeszcze, że nawet gdyby księga wieczysta WA1G/17**7/9 wskazywała na Milanówek nie było fizycznie możliwe wydzielenie z niej lokali mieszkalnych o numerach WA1G/5**7/5, WA1G/5**8/2, WA1G/5**9/9 w roku 1958. Księgi o numerach w okolicach 17000 zakładane były w okolicach późnych lat 70-tych. Co prawda zapisy w księdze wieczystej WA1G/17**7/9 wskazują, że jest ona "NR 1 PO ODŁĄCZENIU Z KSIĘGI WIECZYSTEJ KW NR 7**5", ale numeracja 7000 to też nie będzie rok 1958. Na wszelki wypadek jednak księgę 7**5 oczywiście też sprawdziliśmy. Wskazuje na nieruchomość w Grodzisku Mazowieckim, przy ul. L***. Podsumowując mamy nieruchomość w Milanówku z co najmniej jednym lokalem mieszkalnym, który jest nieruchomością gruntową pod Brwinowem, oraz lokale mieszkalne w Milanówku, które znajdują się na nieruchomości w Błoniach wydzielonej z nieruchomości w Grodzisku Mazowieckim. 2.
Żeby nie było, że prezentowany powyżej przypadek jest jakimś pojedynczym incydentem chcielibyśmy podzielić się jeszcze jednym znaleziskiem. Tym razem udajmy się na ulicę N***. Nieruchomość posiadająca księgę wieczystą WA1G/00005**8/9 tym razem posiada dwa wydzielone lokale mieszkalne, z których każdy posiada odrębną księgę wieczystą. Są to kolejno: - lokal mieszkalny nr 1 (WA1G/00020**6/3) - nieruchomość dla której nie znaleziono księgi wieczystej - lokal mieszkalny nr 2 (WA1G/00020**7/0) - - nieruchomość dla której nie znaleziono księgi wieczystej Po odrobinie poszukiwań zaginione lokale oczywiście udaje się odnaleźć pod numerami ksiąg WA1G/00005**9/6 (lokal nr 1) oraz WA1G/00005**0/6 (lokal nr 2). Co ciekawe w księdze lokalu nr 1 jest nawet odniesienie do właściwej księgi nieruchomości czyli WA1G/00005**8/9. Niestety nie można powiedzieć tego o lokalu nr 2 w przypadku którego wskazana jest księga WA1G/00020**5/6 dotycząca nieruchomości znajdującej się koło Błoni. Jako dodatkową ciekawostkę można jeszcze podać, że jako data założenia ksiąg wspomnianych lokali mieszkalnych podane jest 12 marca 1960. Biorąc pod uwagę, że księgi lokali podane w poprzednim wpisie, które miały numery o 8 cyfr późniejsze założone zostały wcześniej (w czerwcu 1959) chyba znów mamy do czynienia z jakimś totalnym bałaganem. 3.
Tym razem przyjrzyjmy się nieruchomości przy ulicy P***, która ma księgę. wieczystą WA1G/00005**8/4. Z nieruchomości wydzielono dwa lokale mieszkalne. No to zajrzyjmy do ksiąg wieczystych tych lokali: - lokal nr 1 (WA1G/00017**0/5), zamiast w lokalu mieszkalnym ul. P*** lądujemy na nieruchomości gruntowej w Podkowie Leśnej na ulicy W*** - lokal nr 2 (WA1G/00017**1/2), zamiast w lokalu mieszkalnym na ul. P*** lądujemy na nieruchomości gruntowej w Podkowie Leśnej. Ulica niestety nieznana. |
|
Zjawiskiem pęczniejących domów i gruntów nazwaliśmy fenomen polegający na tym, że jak się policzy współudziały w częściach wspólnych nieruchomości to wychodzi tego dużo ponad 100%.
Wyjaśnijmy skąd się biorą wspóludziały w częściach wspólnych nieruchomości. Otóż przy wydzielaniu lokali mieszkalnych do każdego z nich przypisuje się udziały w niewydzielonych (czyli pozostających wspólnymi) częściach nieruchomości z której wydziela się lokale. Oczywiście jest fizycznie niemożliwe, aby udziałów było więcej niż 100%. Jednak prowadzący księgi wieczyste są najwyraźniej innego zdania, bowiem zdarzają się przypadki gdy po zsumowaniu współudziałów wychodzi, że jest ich więcej niż 100% . Towarzyszą temu inne interesujące zjawiska np teleportujące się lokale lub rozbieżności w zapisach w poszczególnych działach tej samej księgi.
Takim przypadkiem jest na przykład nieruchomość opisana w punkcie pierwszym, gdzie współudziały sumują się do 186%.
Poniżej inne przykłady
Wyjaśnijmy skąd się biorą wspóludziały w częściach wspólnych nieruchomości. Otóż przy wydzielaniu lokali mieszkalnych do każdego z nich przypisuje się udziały w niewydzielonych (czyli pozostających wspólnymi) częściach nieruchomości z której wydziela się lokale. Oczywiście jest fizycznie niemożliwe, aby udziałów było więcej niż 100%. Jednak prowadzący księgi wieczyste są najwyraźniej innego zdania, bowiem zdarzają się przypadki gdy po zsumowaniu współudziałów wychodzi, że jest ich więcej niż 100% . Towarzyszą temu inne interesujące zjawiska np teleportujące się lokale lub rozbieżności w zapisach w poszczególnych działach tej samej księgi.
Takim przypadkiem jest na przykład nieruchomość opisana w punkcie pierwszym, gdzie współudziały sumują się do 186%.
Poniżej inne przykłady
1.
W prowadzonej dla nieruchomości przy ul. M*** księdze wieczystej (WA1G/00005**1/3) w dziale I-O podane są prawidłowo odniesienia do ksiąg wieczystych trzech wydzielonych lokali (WA1G/00005**2/0, WA1G/00005**3/7, WA1G/00005**4/4) . Pewnym zdziwieniem jest dopiero zajrzenie do działu II, gdzie zamiast trzech pojawiają się cztery lokale mieszkalne, a przypisane do nich udziały w nieruchomości wspólnej sumują się do 1 i 6/24 części (czyli więcej niż jest nieruchomości, której w żaden sposób nie może być więcej niż 24/24 części ). Jednym słowem 125% nieruchomości w nieruchomości ;-)
Mamy więc wyjątkowo pokraczny i absurdalny rozjazd nawet na poszczególnych działach tej samej księgi wieczystej.
Nie będzie chyba też żadnym zdziwieniem, że zaglądając do ksiąg wieczystych samych lokali napotykamy na:
- lokal nr 1 (WA1G/00005**2/0 ) - lokal 1B, przypisany do nieruchomości o księdze wieczystej WA1G/00015**5/4
- lokal nr 2 (WA1G/00005**3/7 ) - lokal 2, przypisany do nieruchomości o księdze wieczystej WA1G/00015**5/4
- lokal nr 1A (WA1G/00005**4/4 ) - nieruchomość dla której nie znaleziono księgi wieczystej
- lokal nr 1B (WA1G/00050**3/ ) - lokal 1A, odłączony z księgi wieczystej 5**2 (czyli lokalu 1B)
Nie będzie chyba zdziwieniem że księga WA1G/00015***5/4 wskazuje na nieruchomość położoną w gminie Błonie i według zapisów w niej umieszczonych nie została bynajmniej wydzielona z księgi wieczystej nieruchomości przy ul. M*** (WA1G/00005**1/3).
Podsumowując na podstawie stanu ksiąg wieczystych nie do końca właściwie wiadomo czy na ul. M*** są trzy czy cztery lokale, dlaczego przypisane do nich udziały w nieruchomości sumują się do 125% nieruchomości, dlaczego ich numery są poprzestawiane oraz dlaczego dwa z nich przypisane są do nieruchomości w gminie Błonie zamiast do nieruchomości w Milanówku.
W prowadzonej dla nieruchomości przy ul. M*** księdze wieczystej (WA1G/00005**1/3) w dziale I-O podane są prawidłowo odniesienia do ksiąg wieczystych trzech wydzielonych lokali (WA1G/00005**2/0, WA1G/00005**3/7, WA1G/00005**4/4) . Pewnym zdziwieniem jest dopiero zajrzenie do działu II, gdzie zamiast trzech pojawiają się cztery lokale mieszkalne, a przypisane do nich udziały w nieruchomości wspólnej sumują się do 1 i 6/24 części (czyli więcej niż jest nieruchomości, której w żaden sposób nie może być więcej niż 24/24 części ). Jednym słowem 125% nieruchomości w nieruchomości ;-)
Mamy więc wyjątkowo pokraczny i absurdalny rozjazd nawet na poszczególnych działach tej samej księgi wieczystej.
Nie będzie chyba też żadnym zdziwieniem, że zaglądając do ksiąg wieczystych samych lokali napotykamy na:
- lokal nr 1 (WA1G/00005**2/0 ) - lokal 1B, przypisany do nieruchomości o księdze wieczystej WA1G/00015**5/4
- lokal nr 2 (WA1G/00005**3/7 ) - lokal 2, przypisany do nieruchomości o księdze wieczystej WA1G/00015**5/4
- lokal nr 1A (WA1G/00005**4/4 ) - nieruchomość dla której nie znaleziono księgi wieczystej
- lokal nr 1B (WA1G/00050**3/ ) - lokal 1A, odłączony z księgi wieczystej 5**2 (czyli lokalu 1B)
Nie będzie chyba zdziwieniem że księga WA1G/00015***5/4 wskazuje na nieruchomość położoną w gminie Błonie i według zapisów w niej umieszczonych nie została bynajmniej wydzielona z księgi wieczystej nieruchomości przy ul. M*** (WA1G/00005**1/3).
Podsumowując na podstawie stanu ksiąg wieczystych nie do końca właściwie wiadomo czy na ul. M*** są trzy czy cztery lokale, dlaczego przypisane do nich udziały w nieruchomości sumują się do 125% nieruchomości, dlaczego ich numery są poprzestawiane oraz dlaczego dwa z nich przypisane są do nieruchomości w gminie Błonie zamiast do nieruchomości w Milanówku.
Interesujące i niezwykłe rzeczy można znaleść nie tylko w księgach wieczystych nieruchomości z których wydzielono lokale mieszkalne. Przeglądając księgi wieczyste trafiliśmy na wielce interesująca nieruchomość, która posiada co prawda księgę wieczystą, ale w terenie nie za bardzo widzimy gdzie ją można upchnąć.
Jest to nieruchomość opisana w księdze wieczystej WA1G/00005**1/1. Nieruchomość niezabudowana o pow. 850m2 położona przy ulicy P*** róg ulicy D***". Jej lokalizacja jest więc dość precyzyjna. . Księga wieczysta została odtworzona dla nieruchomości dla której nie było księgi wieczystej w 1959 roku i od tego czasu nie dotykana.
Rzut okiem na geoportal pozwala zdetektować, że w lokalizacji "ulica P**, róg ulicy D***" występują aktualnie tylko nieruchomości zabudowane i to raczej na trochę większych działkach niż 850 m2. Wygląda wiec na to że trafiliśmy na jakąś nieruchomość widmo :-)
Nie jest to bynajmniej koniec epopei pod tytułem ""ulica P**, róg ulicy D***" " gdyż istnieje jeszcze jedna księga wieczysta na działkę niezabudowaną zlokalizowaną ""ulica P**, róg ulicy D***" , tym razem o pow. 2996 m2 (WA1G/00005**2/8). Nieruchomość opisana jest jako "NR 1 PO ODŁĄCZENIU Z KSIĘGI WIECZYSTEJ KW NR 15**4". Nie będzie chyba specjalnym zdziwieniem, że księga 15**4 nic nie wyjaśnia bo wskazuje na nieruchomość ...w Grodzisku Mazowieckim przy ul. N***..
Jest to nieruchomość opisana w księdze wieczystej WA1G/00005**1/1. Nieruchomość niezabudowana o pow. 850m2 położona przy ulicy P*** róg ulicy D***". Jej lokalizacja jest więc dość precyzyjna. . Księga wieczysta została odtworzona dla nieruchomości dla której nie było księgi wieczystej w 1959 roku i od tego czasu nie dotykana.
Rzut okiem na geoportal pozwala zdetektować, że w lokalizacji "ulica P**, róg ulicy D***" występują aktualnie tylko nieruchomości zabudowane i to raczej na trochę większych działkach niż 850 m2. Wygląda wiec na to że trafiliśmy na jakąś nieruchomość widmo :-)
Nie jest to bynajmniej koniec epopei pod tytułem ""ulica P**, róg ulicy D***" " gdyż istnieje jeszcze jedna księga wieczysta na działkę niezabudowaną zlokalizowaną ""ulica P**, róg ulicy D***" , tym razem o pow. 2996 m2 (WA1G/00005**2/8). Nieruchomość opisana jest jako "NR 1 PO ODŁĄCZENIU Z KSIĘGI WIECZYSTEJ KW NR 15**4". Nie będzie chyba specjalnym zdziwieniem, że księga 15**4 nic nie wyjaśnia bo wskazuje na nieruchomość ...w Grodzisku Mazowieckim przy ul. N***..
|