Archiwum pani M.
  • Milanleaks
  • Na tropie cudów
    • Trop pierwszy >
      • Willa Róż i inne
      • Turczynek
    • Trop drugi >
      • Poleskie plany
      • Śródmieście
      • Ptasie planowanie
      • Mifam story
    • Trop trzeci >
      • WOChK
      • milanowskie lasy
      • milanowskie wody
    • Trop czwarty >
      • drogi gminne
      • nieruchomości gminne
    • Trop piąty >
      • kosztowny Urząd Miasta
      • zamówienia publiczne
      • inwestycje
    • Trop szósty >
      • Spółka Wodna
      • TBS
      • MPWiK
      • PKP
      • ZGKiM
  • SuperTropy
    • SuperTropy (1)
    • SuperTropy (2)
    • SuperTropy (3)
    • SuperTropy (4)
  • Latająca dokumentacja
    • Wzlot pierwszy
    • Wzlot drugi
  • Kapituła TV
  • MilanLeaks FACEBOOK
Śledztwo z WIP-em
1. O TBS ogólnie
1A. Co to są TBS-y
1B. Paragrafy, które każdy mieszkaniec TBS znać powinien
2. TBS w Milanówku.
2A. Towarzystwo Budownictwa Społecznego “Zieleń Miejska” sp. z o. o.
2B. Urząd Miasta a TBS-y
3. Istniejące "TBS".
3A. Wilgoć i pleśń
3b. Czynsze i takie tam
4. Planowane TBS.
4A. Na bagnisku
4B. Sprawa w prokuraturze?

Więcej o tropie 6
1. O zwolnieniach z podatków gminnych
2. Nie dla niepełnosprawnych
3. Wszystkie tajemnice Narodowej Akademii Sztuki
podstrona 1. Spółka wodna
podstrona 3. MPWiK
podstrona 4. PKP
podstrona 5. ZGKiM

Na tropie
Trop pierwszy
(Wille i wandale)
Trop drugi
(Tajemnicze plany)
Trop trzeci
(Starodrzew, drogi czy parki?)
Trop czwarty
(Co posiada gmina?)
Trop piąty
(Gdzie nasza forsa!)
Trop szósty
(Równi i równiejsi)
Trop siódmy
(w przygotowaniu))

Picture
Odburaczyć Milanówek !!!!!
SuperTropy
w poszukiwaniu społeczeństwa obywatelskiego
ST I. ST II ST III

Dlaczego Milanówek nie jest podwarszawskim Kazimierzem lub Nałęczowem? Przeciez powstał jako być luksusowe letnisko żyjące z pobliskiej i dobrze skomunikowanej Warszawy. Dlaczego jego wille, starodrzew i legendy zamiast przyciągać turystów sa brutalnie niszczone? Kto na tym zyskuje? Bo traca przecież wszyscy.

Tu warto zajrzeć!
Razem dla Milanówka
Bibuła Milanowska
Milanówek-1901

To trzeba śledzić!
(facebooki)
Razem dla Milanówka
Bibuła Milanowska
Ktosiek Blogowy
Kochający Milanówek

Milanówek na listę UNESCO !!!

W poszukiwaniu stylu Starego Letniska
Szalona Kalarepa
(wersja classic)
Ziemiańskie klimaty
(wersja country)
EcoZiemianin
(wersja modern)

Zespół willowy Na Bagnisku
czyli badamy co się dzieje w budynkach Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS)

Picture
TBS to taka pospolita nazwa. Budynki TBS znajdujące się na terenie Milanówka można byłoby nazwać zdecydowanie ładniej łącząc tradycyjne nazwy milanowskich willi ze stanem technicznym TBS-ów np. Willa Bagniskówka, Willa Podtopiona, Willa Pleśniawka, Willa Grzybówka (Budowlana).  

Postulatu tego nie należy jednak zgłaszać pochopnie do Burmistrza Miasta Milanówka bo gdyby się zabrał za jego realizacje z typowym dla siebie zapałem  i mogłoby się skończyć na wydaniu jakiegoś miliona złotych na opracowanie architektoniczne pomysłu (nasza rekomendacja ;-) firma "KANON"), opracowanie historyczne pomysłu (nasza rekomendacja ;-) prezes "Towarzystwa Miłośników Milanówka"), opracowanie graficzne pomysłu (nasza rekomendacja ;-) Studio Graficzne Impress), prace porządkowe związane z pomysłem (nasza rekomendacja ;-) firma " P.T.H.U. Pacholczyk"),  opracowanie pozyskiwania funduszy norweskich na realizację pomysłu (nasza rekomendacja ;-) radna Trębińska).

Kończąc żarty i przechodząc do samych TBS-ów to zaciekawiło nas kilka rzeczy. Po pierwsze dlaczego Urząd Miasta Milanówka za ciężkie pieniądze kupuje podmokły teren który do budownictwa wielorodzinnego najwyraźniej się nie nadaje. Po drugie dlaczego zamiast zbudować normalne mieszkania komunalne komplikuje sprawę włączając do tego TBS "Zieleń Miejska" sp. z o.o. z Pruszkowa. Po trzecie dlaczego skoro TBS jest z założenia budownictwem przeznaczonym dla ludzi niezamożnych z odgórnie ograniczoną wysokością czynszu po mieście hula plotka, że czynsze w milanowskich TBS-ach są bardzo wysokie? Pytania można mnożyć.
Postanowiliśmy więc prześwietlić działania Urzędu Miasta Milanówka związane z TBS-ami.  

1. O TBS ogólnie.
Co to są TBS-y?
Wbrew powszechnemu przekonaniu TBS (Towarzystwo budownictwa społecznego) nie ma nic wspólnego z mieszkaniami komunalnymi. TBS jest formą prawną uregulowaną ustawą z 26.10.1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Według tej Ustawy TBS jest spółka lub spółdzielnią pozyskującą tanie mieszkania pod wynajem, której udziałowcy/członkowie nie osiągają żadnego zysku z prowadzonej działalności (art 24). Wszelkie zyski muszą być przeznaczone na statutową działalność czyli zakup, budowę lub remont substancji mieszkaniowej. TBS może również czerpać zyski z lokali niemieszkalnych, jednak mogą one stanowić tylko określony procent posiadanych/zarządzanych przez nich nieruchomości.
Zgodnie z ustawą warunkiem uznania spółdzielni/spółki za TBS jest dostarczanie tanich mieszkań osobom o średnich lub niższych dochodach. Ustawa dokładnie precyzuje wymagania jakie muszą spełniać osoby wynajmujące mieszkania w TBS w tym jaki pułap dochodów mogą osiągać (art 30). Ustawa również nakłada na nich obowiązek uaktualniania informacji o aktualnie osiąganych dochodach co 2 lata. Jeżeli sie z tego obowiązku nie wywiążą lub okaże się, że np ich dochody przekroczyły określony ustawa pułap - wartość czynszu może zostać podwyższona znacznie powyżej tego przewidzianego w Ustawie.
TBS-y są wspierane przez państwo (kredyty preferencyjne), ale w zamian za to Ustawa nakłada na nie nie tylko obowiązek wynajmu osobom o niskich dochodach, ale również ogranicza wysokość pobieranego przez nie czynszu, który w skali rocznej nie może przekroczyć 4% wartości odtworzeniowej wynajmowanego lokalu (art 28).
Ponieważ TBS-y pełnia z założenia funkcje społeczne może współpracować z gminami na terenie których działa. Te gminy są uprawnione do posiadania swoich przedstawicieli w Radzie Nadzorczej TBS. Sposób współpracy gminy z TBS powinien być określony sporządzoną umową (art 31). Ustawa przewiduje jednak możliwość wynajęcia przez TBS lokali gminie, która z kolei podnajmuje je osobom trzecim (art 30a) oraz możliwość partycypacji przez gminę w kosztach budowy lokali, które będzie wynajmować.

Wyjątki z ustawy z 26.10.1995 roku
o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (całość tutaj)
Art. 24
§ 2. Dochody towarzystwa nie mogą być przeznaczone do podziału między wspólników lub członków. przeznacza się je w całości na działalność statutową towarzystwa.
Art. 25.
§ 1. W towarzystwie powołuje się radę nadzorczą.
§ 2. Gmina lub gminy, na których obszarze działa towarzystwo, są uprawnione do wprowadzenia swoich przedstawicieli do składu rady nadzorczej towarzystwa, w liczbie określonej w statucie towarzystwa.
Art. 27.
§ 1. Przedmiotem działania towarzystwa jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu..
§ 2. Towarzystwo może również;
1) nabywać budynki mieszkalne
2) przeprowadzać remonty i modernizację obiektów przeznaczonych na zaspo-kajanie potrzeb mieszkaniowych na zasadach najmu;
3) wynajmować lokale użytkowe znajdujące się w budynkach towarzystwa;
4) sprawować na podstawie umów zlecenia zarząd budynkami mieszkalnymi i niemieszkalnymi niestanowiącymi jego własności, z tym że powierzchnia zarządzanych budynków niemieszkalnych nie może być większa niż po-wierzchnia zarządzanych budynków mieszkalnych;
5) prowadzić inną działalność związaną z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Art. 28.
§ 1. Stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w zasobach mieszkaniowych towarzystwa są ustalane przez zgromadzenie wspólników, walne zgromadzenie akcjonariuszy albo walne zgromadzenie w takiej wysokości, aby suma czynszów za najem wszystkich lokali eksploatowanych przez towarzystwo pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę kredytu zaciągniętego na budowę.
§ 2. Czynsz, o którym mowa w ust. 1, nie może być wyższy w skali roku niż 4% wartości odtworzeniowej lokalu, obliczonej według przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego
Art. 29.
§ 2. Powiat, gmina lub związek międzygminny, działając w celu podnajmowania lokali mieszkalnych osobom fizycznym, może zawierać z towarzystwem umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokali mieszkalnych, których będzie najemcą..
§ 3. Podnajmowanie przez powiat, gminę lub związek międzygminny lokalu mieszkalnego, o którym mowa w ust. 2, nie wymaga zgody towarzystwa.
Art. 30.
§ 1. Towarzystwo może wynająć lokal mieszkalny wyłącznie osobie fizycznej, jeżeli:
1) osoba fizyczna oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania, w dniu objęcia lokalu, nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości;
2) dochód gospodarstwa domowego, w dniu zawarcia umowy najmu, nie przekracza 1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym województwie, ogłoszonego przed dniem zawarcia umowy najmu, więcej niż:
a) o 20% w jednoosobowym gospodarstwie domowym,
b) o 80% w dwuosobowym gospodarstwie domowym,
c) o dalsze 40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób..
§ 1a. Towarzystwo może wynająć lokal mieszkalny w swoich zasobach osobie posiadającej tytuł prawny do lokalu w innej miejscowości lub osobie wchodzącej w skład gospodarstwa domowego, którego członek posiada tytuł prawny do lokalu w innej miejscowości, jeżeli zmiana miejsca zamieszkania jest związana z podjęciem przez członka gospodarstwa domowego pracy w pobliżu miejsca położenia zasobów towarzystwa, w których znajduje się lokal, o którego wynajem się ubiega.
§ 3. Najemca jest obowiązany składać towarzystwu raz na 2 lata, w terminie do dnia 30 kwietnia danego roku, deklarację o średnim miesięcznym dochodzie przypadającym na gospodarstwo domowe w roku poprzednim oraz informować towarzystwo niezwłocznie o uzyskaniu tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego.
§ 4. Najemca lub osoba ubiegająca się o najem lokalu mieszkalnego jest obowiązana, na żądanie towarzystwa, przedstawić zaświadczenie właściwego miejscowo urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez tę osobę oraz osoby zgłoszone przez nią do wspólnego zamieszkania. .
§ 5. W razie:
1) złożenia przez najemcę w deklaracji oświadczeń niezgodnych z prawdą, towarzystwo wypowiada mu umowę najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia; po rozwiązaniu umowy osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego jest obowiązana płacić towarzystwu miesięczne odszkodowanie za korzysta-nie z lokalu w wysokości 200% czynszu miesięcznego, jaki płaciłaby, gdyby umowa nie została rozwiązana;
2) gdy najemca nie złoży deklaracji w terminie, o którym mowa w ust. 3, lub wykaże w deklaracji dochody przekraczające wysokość określoną w ust. 1 pkt 2, towarzystwo może wypowiedzieć umowę najmu w części dotyczącej czynszu; w takich przypadkach nie stosuje się art. 28 ust. 2. .
§ 6 Przepis ust. 5 pkt 2 stosuje się odpowiednio, gdy najemca uzyskał tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości.
Art. 30a.
§ 1. . Towarzystwo może wynająć lokal mieszkalny powiatowi, gminie lub związkowi międzygminnemu w celu:
1) podnajmowania tego lokalu osobie fizycznej lub
2) prowadzenia w nim mieszkania chronionego, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej, lub
Art. 31.
§ 1. Kryteria i tryb przeznaczania mieszkań dla konkretnych najemców określa umowa spółki albo statut towarzystwa. Zasady współdziałania towarzystwa z gminą lub gminami określa umowa.

2. TBS w Milanówku.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego “Zieleń Miejska” sp. z o. o

Picture
`Właścicielem milanowskich "TBS-ów" jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego “Zieleń Miejska” sp. z o. o. z siedzibą w Pruszkowie. “Zieleń Miejska” sp. z o. o. powstało z przekształcenia przedsiębiorstwa komunalnego – Miejskiego Przedsiębiorstwa Zieleni w Pruszkowie, a jego udziałowcami są gmina Pruszków (udziałowiec większościowy), gmina Milanówek, gmina Brwinów, gmina Grodzisk Mazowiecki.
Na swojej stronie Towarzystwo Budownictwa Społecznego “Zieleń Miejska” sp. z o. o opisuje przedmiot swojej działalności jako
1) budowa i nabywanie budynków mieszkalnych oraz ich eksploatacja na zasadach najmu;
2) prace remontowe i modernizacyjne budynków;
3) sprawowanie zarządu lokalami mieszkalnymi i użytkowymi stanowiącymi własność gminy i zleconymi nie stanowiącymi własności gminy
4) wynajmowanie lokali użytkowych będących w zasobach spółki;
5) prowadzenie innej działalności związanej z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
6) budowa budynków wielorodzinnych ze środków przyszłych właścicieli


Dalej jest napisane "...W ramach statutowej działalności Spółka prowadzi inwestycje na zasadach TBS jak również buduje lokale na sprzedaż....".
I tutaj mamy zagwostkę, bowiem zgodnie z art 26 par 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego;  "Wyrazy 'towarzystwo budownictwa społecznego' i skrót 'TBS' mogą być używane w nazwie oraz do określenia działalności lub reklamy wyłącznie w odniesieniu do towarzystw budownictwa społecznego w rozumieniu przepisów ustawy". Wygląda jednak jakby  nie wszystkie budynki budowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego “Zieleń Miejska” były TBS-ami (czyli budynkami z tanimi lokalami pod wynajem)

Jak wynika z informacji umieszczonych na stronach Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Zieleni Miejskiej" sp. zo.o. inwestycje wykonane przez tą spółkę na terenie Milanówka to:
1. budynek wielorodzinny przy ul. Bliskiej 5
2. budynek wielorodzinny przy ul. Bliskiej 1C
3. budynek wielorodzinny przy ul. Bliskiej 1A
4. budynek wielorodzinny przy ul. Bliskiej 1B
5. budynek wielorodzinny przy ul. Na Skraju 2
6. budynek wielorodzinny przy ul. Na Skraju 4
7. budynek wielorodzinny przy ul. Jedwabnej 2


Na stronach TBS "Zieleń Miejska" nie znaleźliśmy jednak szeregu informacji np czy milanowskie "TBS-y" to TBS w rozumieniu Ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (czyli budynkami z tanimi lokalami pod wynajem),. czy pozostają one w zarządzie  Towarzystwo Budownictwa Społecznego “Zieleń Miejska” sp. z o. o. jest więc sporo pytań, które należałoby zadać.

Nasze WIP-y
- Do Towarzystwa Budownictwa Społecznego “Zieleń Miejska” sp. z o. o. -
W trybie wniosku o informację publiczna zwracamy się z zapytaniem:
1) Czy inwestycje Towarzystwa Budownictwa Społecznego “Zieleń Miejska” sp. z o. o. w Milanówku (7 bloków wielorodzinnych połozonych przy ulicy Bliskiej 5, 1A, 1B, 1C, ulicy Na Skraju 2 i 4 i ul Jedwabnej 2) sa TBS-ami w rozumieniu Ustawy z dn 26.10.1995r o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.
2) Czy wymienione powyżej obiekty pozostają w zarządzie Towarzystwa Budownictwa Społecznego “Zieleń Miejska” sp. z o. o
3) Jaką częścią (iloma lokalami w stosunku do ogólnej liczby lokali) dysponuje Towarzystwo Budownictwa Społecznego “Zieleń Miejska” sp. z o. o w wymienionych w pkt 1 budynkach.
4) Jaką częścią (iloma lokalami w stosunku do ogólnej liczby lokali) w wymienionych w pkt 1 budynkach Towarzystwo Budownictwa Społecznego “Zieleń Miejska” sp. z o. o oddało do dyspozycji (w znaczeniu prawa do samodzielnego wynajmu lub przydziału osobom fizycznym) innym podmiotom (np gminom) i na podstawie jakich umów.
5) Wnosimy o udostępnienie w formie elektronicznej (np skanów) umów o których mowa w pkt 4.

Urząd   Miasta  a  TBS-y

Picture
Kwestia relacji pomiędzy Urzędem Miasta Milanówka a budynkami "TBS" w Milanówku zdaje się być owiana mgłą tajemnicy. Jedyną informacją jaka znaleźliśmy jest informacja, że miasta Milanówek jest mniejszościowym udziałowcem Towarzystwa Budownictwa Społecznego “Zieleń Miejska” sp. z o. o. z siedzibą w Pruszkowie, które zbudowało te bloki (nie znaleźliśmy nawet daty przystąpienia do tej spółki)
Wieść gminna niesie, że Urząd Miasta dysponuje przynajmniej częścią lokali w tych blokach. Nie wiemy jednak na jakiej podstawie. Nie znaleźliśmy żadnej umowy w tej sprawie. Na jakich zasadach są przydzielane lokale i akie warunki trzeba spełniać, aby móc się o taki lokal ubiegać? to tylko przykłady pytań odpowiedzi na które nie znaleźliśmy w BIP-ach.

Nasze WIP-y
- Do UMM -
W trybie wniosku o informację publiczna zwracamy się o udostępnienie w formie elektronicznej (np skanów)
1) udostępnienie w formie elektronicznej (np skanów) dokumentów na podstawie których Gmina Milanówek stała sie mniejszościowym udziałowcem Towarzystwa Budownictwa Społecznego “Zieleń Miejska” sp. z o. o z siedzibą w Pruszkowie
2) udostępnienie w formie elektronicznej (np skanów) umów na podstawie których Gmina Milanówek ma prawo do podnajmowania/przydzielania lokali w budynkach wybudowanych w Milanówku przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego “Zieleń Miejska” sp. z o. o. (7 bloków wielorodzinnych połozonych przy ulicy Bliskiej 5, 1A, 1B, 1C, ulicy Na Skraju 2 i 4 i ul Jedwabnej 2)
3) Podanie ilości lokali jakimi dysponuje (w znaczeniu prawa do podnajmowania lub przydziału osobom fizycznym) Gmina Milanówek:
- w budynku przy ulicy Bliskiej 5
- w budynku przy ulicy Bliskiej 1A
- w budynku przy ulicy Bliskiej 1B
- w budynku przy ulicy Bliskiej 1C
- w budynku przy ulicy Na Skraju 2
- w budynku przy ulicy Na Skraju 4
- w budynku przy ulicy Jedwabnej 2

3. Istniejące TBS.

O   topolach. wilgoci i pleśni

Picture
W sprawie TBS otrzymywaliśmy sporo sygnałów. Pierwszą informacją, która wzbudziła konsternację była informacja o wycięciu topoli w związku z budową pierwszych etapów. Topole rosną na terenach podmokłych i zalewowych. Na takich terenach nie stawia się bloków!!! Przyznajemy ze wstydem, że wówczas informacje tą zignorowaliśmy uznając, że nasza wiedza musi być niepełna, bo przecież nikt nie jest tak pozbawiony wyobraźni, aby stawiać bloki, które w ciągu krótkiego czasu ulegną znacznemu zawilgoceniu stwarzając warunki dla rozwoju różnorakiej flory, której wpływ na ludzkie zdrowie jest nieobojętny. Jednak napływające ostatnio sygnały wskazują, że tak się właśnie stało. Zdesperowani ludzie zwracali się o pomoc do wszystkich. W końcu podobno w sierpniu odbyła się kontrola zawilgocenia TBS-ów i zaplanowane zostały podobno nawet jakieś kroki, żeby udrożnić drenowanie w celu zapobieżenia dalszemu zalewaniu piwnic.
Nasze podejrzenie jednak budzi fakt, że o przeprowadzonej kontroli nie została poinformowana interesująca się już wówczas tą sprawą radna Ewa Galińska (Co ciekawe ani słowem nie zająknął się o nim radny wybrany z okręgu który obejmuje TBS czyli Witold Rytwiński). Jeszcze bardziej niepokoi nas fakt, że przeprowadzona kontrola niczego najwyraźniej nie zmieniła skoro kilka miesięcy później mieszkańcy TBS zwracali się do nas z prośba o interwencję. Czyżby Urząd Miasta zafundował mieszkańcom zapleśniałych bloków dawkę pustosłowia i działań pozornych? Wszystko na to wskazuje, bo nie zauważyliśmy w budżecie pieniędzy zarezerwowanych na ten cel.
Ponadto interesuje nas czy w czasie sierpniowych oględzin obejrzano tylko zawilgocenie czy też dokonano gruntownej oceny bezpieczeństwa użytkowania stojących budynków TBS. Skoro postawiono budynki ewidentnie nie dostosowane do terenu (o czym świadczy istniejące zawilgocenie) to może warto byłoby sprawdzić czy po kilku latach grunt okazał się dla nich wystarczająco stabilny i nie ma żadnych pęknięć, obsunięć etc czy innych objawów niestabilności konstrukcji.
Z naszej strony działając w myśl zasady "Pańskie oko konia tuczy" (albo "Pod obywatelskim okiem urząd lepiej działa" postanowiliśmy wystąpić o informację publiczną odnośnie protokołu z wspomnianej kontroli oraz tego co zrobiono w tym temacie (poza wsadzeniem protokołu do odpowiedniego segregatora

Nasze WIP-y
- Do UMM -
Wnosimy o udzielenie informacji publicznej w postaci:
1.kopii protokołu z wrześniowej kontroli zawilgocenia w TBS (o której mówił kierownik TOM w odpowiedzi na pytanie radnej Ewy Galińskiej w trakcie sesji RMM w dniu 24.10.2013)
2. informacji jakie kroki zostały/zostaną podjęte w celu zaadresowania problemu zawilgocenia TBS oraz w jakim terminie
W odpowiedzi została nam udostępniona notatka służbowa z oględzin z której wynika, że w TBS-ach pojawia się okresowo woda (co zgadza się z tym co mówili nam mieszkańcy). Notatkę publikujemy obok
notatka.jpg
File Size: 88 kb
File Type: jpg
Download File

 Z udostępnionej notatki wynika nie tylko, ze w sierpniu 2013r dokonano oględzin i stwierdzono zawilgocenie, ale również, że dokonano uzgodnień, że ma być ono usunięte przez poprawienie izolacji budynków na przełomie września i października.
Na ostatniej sesji RMM (grudzień 2013) radne Galińska i Krystek pytały czy prace zostały wykonane (hmm... swoją droga ciekawe dlaczego nie zainteresowali się tym radni z okręgu TBS czyli Trębińska i Rytwiński). Przedstawiciele UMM twierdzili, że prace owszem zostały wykonane, ale nie potrafili podać żadnych konkretów.
W tej sytuacji postanowiliśmy zapytać u źródła czyli w TBS "Zieleń Miejska" sp. z o.o.

Nasze WIP-y
- Do Towarzystwa Budownictwa Społecznego “Zieleń Miejska” sp. z o. o. -
Wnosimy o udzielenie informacji publicznej w postaci:
1. elektronicznej kopii (np skanu) protokołu z wykonania prac o których mowa w notatce służbowej z dnia 23.08.2013 dotyczącej osiedla TBS "Zieleń Miejska" sp. z o.o. w Milanówku

O czynszach i takich tam.

Picture
Art 28 § 2. ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego określa górny pułap czynszu za m2 w "TBS-ach":
"Czynsz,(...), nie może być wyższy w skali roku niż 4% wartości odtworzeniowej lokalu.."
W naszej opinii zasady te powinny być również przestrzegane wtedy gdy gmina wynajmuje lokal, który uprzednio wynajęła od Towarzystwa Budownictwa Społecznego w oparciu o art 30a wspomnianej powyżej ustawy.  Jednak nie mamy pewności czy tego samego zdania są gminy.  W BIP-ach nie znaleźliśmy informacji ani jak naliczane sa czynsze w  milanowskich "TBS-ach", ani kto je ustala. Wydaje się to nieco....dziwne. Postanowiliśmy więc zapytać.

Nasze WIP-y
- Do UMM -
W trybie wniosku o informację publiczna zwracamy się o
1. podanie procedury w oparciu o którą ustalana jest wysokośc czynszu w lokalach znajdujących się w budynkach wybudowanych przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego “Zieleń Miejska” sp. z o. o , którymi dysponuje (w znaczeniu wynajmuje/przydzielała osobom fizycznym) gmina Milanówek.

4. Planowane TBS.

Na  bagnisku.

Picture
Na październikowej sesji RMM Burmistrz poinformował, że planowana od dawna budowa 4 etapu TBS stoi pod znakiem zapytania. Według słów burmistrza nie uzyskano wymaganych pozwoleń. Ktoś rozsądny odmówił podpisania zgody na budowę bloków na terenach zalewowych. Decyzji tej w zasadzie należy przyklasnąć, bo stawianie budynków na terenach, które ze względów hydro-geologicznych pod budownictwo się nie nadają to proszenie się o kłopoty. Pół biedy jeżeli ktoś buduje dla siebie i za własne pieniądze. Jednak sam pomysł wydawania publicznych pieniędzy na to by na terenach zalewowych stawiać budownictwo społeczne wydaje się nie tylko niedorzeczny, ale przede wszystkim niemoralny. Czy ludzie, których nie stać na kupienie mieszkania nie zasługują na nic lepszego niż uwłaszczające wszelkim standardom podmokłe bloki? Bo przecież konsekwencje budownictwa wielorodzinnego na takim terenie łatwo przewidzieć.
Skąd więc wziął się pomysł lokowania kolejnego etapu TBS w Milanówku na takich właśnie terenach? Kto zaakceptował zakup w tym celu terenów zalewowych? A przede wszystkim kto i na jakiej podstawie wycenił te tereny o wątpliwej przydatności dla budownictwa na przyprawiająca o zawrót głowy sumę 1.8 mln zł
Wygląda więc na to, że mamy kolejną nieprzemyślaną inwestycję Miasta Milanówek. Postanowiliśmy więc trochę pobadać jak do tego doszło, tradycyjnie w trybie dostępu do informacji publicznej

Nasze WIP-y
- Do UMM -
Wnosimy o udostępnienie w trybie dostępu do informacji publicznej następujących dokumentów:
1. kopii dokumentów stanowiących uzasadnienie zakupu terenu przeznaczonego pod TBS (ekspertyz technicznych i/lub ekonomicznych) posiadanych przez UMM lub potwierdzenia braku dokumentów
2. kopii aktów notarialnych zakupu terenu pod TBS
Odpowiedź otrzymaliśmy częściowo to znaczy publikowane poniżej akty notarialne nabycia działki 128/3 pod nowy etap TBS.
Przejrzeliśmy pobieżnie udostępnione umowy notarialne związane z kupnem działki przez Urząd Miasta pod społeczne budownictwo wielorodzinne. Cóż, po pierwsze to trochę dużo tych umów.  Trochę dziwi biorąc pod uwagę małą atrakcyjność działki będącej ich przedmiotem. Czyżby w rozumieniu Urzędu Miasta podmokła działka na terenach zalewowych i przy torach kolejowych była taka okazją, że aż umowa sprzedaży musiała być poprzedzona 3 innymi aktami notarialnymi, aby zagwarantować, że się przypadkiem zbywca nie rozmyśli i nie zostawi Urzędu Miasta na lodzie? Nie chcemy być złośliwi, ale z punktu widzenia interesu podatników  chyba lepiej by było gdyby właśnie tak się stało.
Biorąc pod uwagę iż z każda ze wspomnianych umów  były jakieś opłaty notarialne to wychodzi całkiem okrągła suma  tj. 9626 zł na same opłaty (oczywiście na koszt gminy).
Po drugie mamy poważne wątpliwości czy nabycie tej działki pod budownictwo wielorodzinne rzeczywiście było dobrym pomysłem. Wygląda na to, że nasze zdanie podziela Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej bo zaopiniował on negatywnie ten typ budownictwa na tym terenie ( zgodnie z informacją udzielona przez Burmistrza na XXXI sesji Rady Miasta).  Tak więc wychodzi, że UMM nabył za 1 815 250 zł (tak, tak prawie dwa miliony) teren który do niczego mu nie jest potrzebny i który być może będzie musiał sprzedać, żeby odzyskać choć część pieniędzy. Nie rozumiemy dlaczego nie sprawdzono przed zakupem czy teren będzie nadawał się pod budownictwo wielorodzinne. Czyżby gmina Milanówek była tak bogatą gminą, że może rozrzucać się pieniędzmi (mieszkańców) na prawo i lewo? Nie sądzimy by tak było.
Po trzecie to zaciekawiło nas dlaczego UMM udzielając informacji publicznej wymazał z aktów notarialnych niektóre dane. Rozumiemy dlaczego wymazał dane osobowe sprzedających działkę, ale dlaczego wymazał część danych geodezyjnych nieruchomości oraz numery ksiąg wieczystych? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi bliżej i znaleźliśmy kilka ciekawostek.
Działka 128/3 obr 06-01(czyli działka będąca przedmiotem zakupu) powstała na skutek wydzielenia jej z działki 128/1 obr 06-01. Akty notarialne z 2010 roku odnoszą się do działki 128/1 obr 06-01 jako do działki "projektowanej",co sugeruje, że działka 128/1 obr 06-01 w momencie ich zawierania fizycznie nie istniała (teraz też nie mogliśmy jej znaleźć na geoportalu). Z lektury księgi wieczystej w której ujawniona jest działka 128/1 obr 06-01 wynika z kolei, że działka 128/1 wówczas istniała, ale za to nie istnieje teraz bo została podzielona na działki 128/3 i 128/4. Wygląda więc to trochę dziwnie bo niby gdzie zniknęła w tej całej układance działka 128/2? Może byśmy się nie czepiali ale skojarzyło nam się to jakoś z innymi działkami które były też w jakiś sposób numerowane z pominięciem pewnych cyfr i uznaliśmy, że może warto byłoby raz na zawsze ustalić według jakiego klucza UMM numeruje dzielone działki i czy nie jest to przypadkiem jakaś odmiana losowania.
Oczywiście sprawę wyjaśniamy dalej.

umowa_zobowiazujaca.zip
File Size: 5109 kb
File Type: zip
Download File

umowa_przedwstepna_05.10.2010.zip
File Size: 6982 kb
File Type: zip
Download File

zmiana_umowy_przedwstepnej_29.10.2010.zip
File Size: 2913 kb
File Type: zip
Download File

umowa_sprzedazy_29.03.2011.zip
File Size: 9696 kb
File Type: zip
Download File

Nasze WIP-y
- Do UMM -
Wnosimy o udzielenie informacji publicznej w postaci:
1. powodów dla których z udostępnionych aktów notarialnych (Umowa zobowiązująca z 24.05.2010, Umowa przedwstępna z 05.10.2010, Zmiana umowy przedwstępnej z dnia 29.10.2010,Umowa sprzedaży z 29.03.2011) usunięte zostały częściowo dane geodezyjne oraz numery ksiąg wieczystych.
2. kopii protokołu uzgodnień z 19.05.2010 o którym mowa na str 4 Umowy Zobowiązującej z 24.05.2010
3. kopii wypisu z rejestru gruntów o którym mowa na str 4 Umowy Zobowiązującej z 24.05.2010
4. kopii wypisu z MPZP GGP-7327/114/10
5. kopii wyceny rzeczoznawcy majątkowego/operatu działki 128/3 obr 06-01 zawartego w aktach sprawy nabycia tej działki przez UMM lub potwierdzenia że taki dokument nie istnieje, a cena działki jest wynikiem umownych ustaleń pomiędzy Burmistrzem Miasta Milanówka i sprzedającymi.
6. kopii mapy sytuacyjnej o której mowa na str 4 Umowy przedwstępnej z 05.10.2010
7. kopii decyzji 33/2010 Burmistrza Miasta Milanówka z dnia 08.09.2010
Ponadto ponownie wnosimy o udostępnienie
8.
kopii dokumentów stanowiących uzasadnienie zakupu terenu przeznaczonego pod TBS (ekspertyz technicznych i/lub ekonomicznych) posiadanych przez UMM lub potwierdzenia braku dokumentów
Termin udzielenia odpowiedzi na pytania 2-7 został przedłużony o prawie 2 miesiące. Czyżby panujący w dokumentach bałagan czynił ich znalezienie i przeskanowanie tak pracochłonnym.... Trudno nam znaleść inne wytłumaczenie dla takiej zwłoki
Jeżeli chodzi o pozostałe pytania, to chyba Urząd Miasta ze znanych sobie względów nie chce odpowiedzieć, bo stwierdził, że
- na pytanie 8 odpowiedział (z czym się absolutnie nie zgadzamy)
- "..)pytanie zadane w punkcie 1 dotyczące "powodów dla których z udostępnionych aktów notarialnych (...) usunięte zostały częściowo dane geodezyjne oraz numery ksiąg wieczystych" jest pytaniem o motywy, przyczyny itp. Nie jest to pytanie o fakty, a informacja publiczna dotyczy wyłącznie sfery faktów. Wobec tego wniosek w punkcie 1 nie stanowi wniosku o udostępnienie informacji publicznej..." (z czym się również głęboko nie zgadzamy).

Drążymy pytanie 1 czyli Krótka historia o fantazyjnym przemieszczaniu numeracji działek.
Przyznajemy, że na podstawie naszych dotychczasowych doświadczeń  wynika, że jeżeli ktoś nie chce udzielić odpowiedzi na proste pytanie to watro się tematowi bliżej przyjrzeć. Postanowiliśmy więc rozejrzeć się w terenie aby poszukać powodu dla których dane geodezyjne w dokumentach zakupy działki nr 128/3 pod kolejny etap TBS-ów są częściowo zamazywane.
Sięgnęliśmy najpierw do obwieszczenia Burmistrza Miasta Milanówka z 2011 roku (dotyczyło przystąpienia do sporządzania MPZP Jedwab -3). Z niego dowiedzieliśmy się, że  działka 128/3 otoczona była następującymi działkami :
- od północy 128/2 (ul. Warszawska)
- od zachodu: 127/1
- od południa 128/4
- od wschodu 15, 12, 10, 4 i 3/2 (ul Warszawska)
Aktualnie działka 128/3 otoczona jest następującymi działkami:
- od północy 136 (ul. Warszawska)
- od zachodu: 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143
- od południa 128/4
- od wschodu 15, 12, 10, 4 i 3/2 (ul Warszawska)
Jak więc widać w dość fantazyjny sposób zmieniły się działki wyznaczające północne oraz zachodnie położenie działki 128/3, co czyni jeszcze bardziej intrygującym to dlaczego UMM wymazał z udostępnionych nam aktów notarialnych dane geodezyjne.
Żeby było jeszcze ciekawiej wygląda na to, że cała operacja dzielenia i zmiany numeracji działek odbyła się za pomocą jednej decyzji Burmistrza Miasta Milanówka wydanej w 2009 roku. Co z kolei generuje kolejną zagadkę czyli dlaczego w roku 2011 nie były jeszcze naniesione na mapy geodezyjne w UMM skutki decyzji wydanej przez burmistrza 2 lata wcześniej? Czyżby przetrzymał w szufladzie?
Oczywiście nie wątpimy, że takie postępowanie miało swój sens, ale tak czy inaczej chcielibyśmy zobaczyć tą decyzję.
Nasze WIP-y
- Do UMM -
Wnosimy o udzielenie informacji publicznej w postaci:
1. kopii decyzji 51/09 z dnia 17.12.2009 wydanej przez Burmistrza Miasta Milanówka

Kolejne śledztwo prokuratorskie w  Urzędzie  Miasta

Picture
Jak donosi Flesch Mazowsza "(...) od sierpnia w Prokuraturze Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim prowadzone jest śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. (...) W tym przypadku dotyczy ono zakupu gruntu pod budownictwo wielorodzinne - chodzi o trzeci etap budowy TBS. Zdanie składającego zawiadomienie teren, który zakupiono nie nadaje się pod taką zabudowę - jest zbyt grząski (...)"
O co chodzi? Na dzisiejszej dogrywce sesji Rady Miasta Milanówka Burmistrz stwierdził, ze nic nie wie. Tymczasem w dalszej części artykułu autor powołuje się na wypowiedź rzecznika Urzędu Miasta Milanówka w tej sprawie. Postanowiliśmy zapytać wiec u źródła czyli w Prokuraturze Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim.

Nasze WIP-y
- Do Prokuratury Rejonowej -
W nawiązaniu do treści artykułu w gazecie "Flesch Mazowsza" nr 19/2013 pod tytułem "Sprawa w toku" zwracamy się w trybie dostępu do informacji publicznej z następującym pytaniem:
1. Czy Prokuratura Rejonowa w Grodzisku Mazowieckim prowadzi jakiekolwiek czynności związane z zakupem przez Gminę Milanówek gruntu pod budownictwo wielorodzinne?
2. Jeżeli tak czy Urząd Miasta Milanówka jest o tym poinformowany?

Na tropie cudów
Trop I (Wille i wandale)
Trop II (Tajemnicze plany)
Trop III (Drzewa, drogi czy parki?)
Trop IV (Co posiada gmina?)
Trop V (Gdzie nasza forsa!)
Trop VI (Równi i równiejsi)
Trop VII (w przygotowaniu))

WIĘCEJ O KAPITULE WIELKIEGO KALESONA I INNYCH PROJEKTACH

KAPITUŁA WIELKIEGO KALESONA
O Kapitule Wielkiego Kalesona
Who is who?

SZALONA KALAREPA W STARYM LETNISKU
Wille i ludzie
Lata 20-te, lata 30-te

ECO_ZIEMIANIN
Sushi w bigosie
Wyszynk w zaroślach

ZIEMIAŃSKIE KLIMATY
Ziemiański styl
Opowieści z ziemiańskich dworów

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
Photos used under Creative Commons from Sterling College, wallygrom, falsedan, mendhak, Skley