Archiwum pani M.
  • Milanleaks
  • Na tropie cudów
    • Trop pierwszy >
      • Willa Róż i inne
      • Turczynek
    • Trop drugi >
      • Poleskie plany
      • Śródmieście
      • Ptasie planowanie
      • Mifam story
    • Trop trzeci >
      • WOChK
      • milanowskie lasy
      • milanowskie wody
    • Trop czwarty >
      • drogi gminne
      • nieruchomości gminne
    • Trop piąty >
      • kosztowny Urząd Miasta
      • zamówienia publiczne
      • inwestycje
    • Trop szósty >
      • Spółka Wodna
      • TBS
      • MPWiK
      • PKP
      • ZGKiM
  • SuperTropy
    • SuperTropy (1)
    • SuperTropy (2)
    • SuperTropy (3)
    • SuperTropy (4)
  • Latająca dokumentacja
    • Wzlot pierwszy
    • Wzlot drugi
  • Kapituła TV
  • MilanLeaks FACEBOOK
Konserwator Zabytków
Według zapisów prawa Konserwator Zabytków powinien stać na straży zabytkowych zespołów willowych. Jednak wspaniałe zabytki Milanówka są szybko dewastowane pomimo oporu znacznej części lokalnej społeczności. Czy Konserwator Zabytków świadomie przyzwala na dewastacje fantastycznego zespołu przyrodniczo-urbanistycznego, który jest jedynym bogactwem Milanówka?

Dlaczego Milanówek nie jest podwarszawskim Kazimierzem lub Nałęczowem? Przeciez powstał jako być luksusowe letnisko żyjące z pobliskiej i dobrze skomunikowanej Warszawy. Dlaczego jego wille, starodrzew i legendy zamiast przyciągać turystów sa brutalnie niszczone? Kto na tym zyskuje? Bo traca przecież wszyscy.

PictureNajpiękniejsze milanowskie wille
W 1988 roku zespół urbanistyczno - krajobrazowy znajdujący się w centrum Milanówka wpisany został do Rejestru Zabytków. Jak wynika z załącznika do wydanej wówczas decyzji zespół stanowiło wówczas ok.400???? przedwojennych willi.
W aktualnych rejestrach Konserwatora 200 z tych willi już nie ma. Jak udało się im z rejestrów zniknąć niestety nie wiadomo, gdyż Konserwator nabrał wody w usta.  Z oględzin w terenie wynika, że rzeczywiście przynajmniej niektóre z nich zastąpione zostały jakąś nowoczesną zabudową, co bez pozwolenia Konserwatora nie mógłby się wydarzyć. Dodajmy do tego niezgodne z planem zagospodarowania podziały działek (do wydawania pozwoleń na które Konserwator co prawda się nie przyznaje, ale też nie robi nic, żeby je zatrzymać), pozwolenia na budowę obiektów niezgodnych z planem zagospodarowania i wycinkę starodrzewia (przy której Konserwator nie robi specjalnych problemów, klasyfikując drzewa kolidujące z budową jako "w złym stanie zdrowotnym") i wychodzi, że jeszcze kilka lat i cały piękny zespół architektoniczny ulegnie anihilacji zmieniając się w osiedle tandetnych developmentów, wybrukowane betonową kostka gdzie z roślin występują tylko tuje na wygolonym trawniku.  
W tej sytuacji jedynym sensownym wyjściem wydaje się nam doprowadzenie do wpisania tego co zostało z tego zabytkowego zespołu  urbanistyczno - krajobrazowego na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Mamy nadzieję, że pomoże to ochronić to Milanówek przed Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który nie tylko nie pomaga chronić tutejszego dziedzictwa kulturowego, ale jeszcze mu szkodzi dokonując np. swoistej legalizacji niezgodnych z planem zagospodarowania pozwoleń na budowę wydawanych przez lokalny samorząd.  
Poniżej udokumentowana w ciągu ostatnich 3 lat  lista niektórych osiągnięć Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w stosunku do Milanówka.

Podsumowanie I - Co właściwie robi Konserwator
2. Ekrany.
"EKRANY" I KONSERWATOR ZABYTKÓW

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków przysłał nam swoje decyzje dotyczące "ekranów". Decyzji jest trzy. W pierwszej (20.09.2012) Konserwator stanowczo sprzeciwia się ekranom. W kolejnych (11.04.2013 oraz 04.12.2013) zgadza się na ekrany pod warunkiem, że forma projektowanych ekranów zostanie zatwierdzona odrębną decyzją Konserwatora gdyż ekrany wymagają indywidualnego rozwiązania dostosowanego do charakteru Milanówka.

Wstępnie moglibyśmy nawet Konserwatora za to pochwalić, ale wstrzymamy się do czasu aż zobaczymy tą odrębną decyzję dotyczącą formy projektowanych ekranów bo jakoś trudno nam uwierzyć, żeby instytucja, która kompletnie nie reaguje na rozwalanie kolejnych przedwojennych milanowskich willi naprawdę dopilnowała, żeby te "ekrany" jakoś wyglądały i nie wywoływały odczucia odrazy oraz klaustrofobii u co bardziej wrażliwych estetycznie mieszkańców Milanówka.

Uważamy, że w ogóle to najlepiej byłoby gdyby Konserwator zrobił konsultacje społeczne odnośnie wyglądu ekranów wśród mieszkańców Milanówka. Może ktoś zainteresowany jest pociągnięciem tego tematu?
(8 zdjęć)
17.12
3) Próba uzyskania informacji o zakresie dewastacji środowiska przyrodniczego poczynionej z przyzwoleniem Konserwatora Zabytków w trybie dostępu do informacji publicznej.
kons_13_1, kons_14_1...4
Nasze WIP-y
-Konserwator Zabytków-
Wnosimy o odpowiedź w trybie dostępu do informacji publicznej na nastepujące pytania dotyczące postepowania Wojewody Mazowieckiego w sprawie modernizacji linii kolejowej Warszawa - Łódź na odcinku dotyczącym Miasta Milanówek:
1. Wnosimy o przesłanie kopii dokumentu potwierdzającego iż zgoda MWKZ na postawienie ekranów w lokalizacji oraz o parametrach wskazanych na debacie w dniu 30.09.2013 była wynikiem rzetelnej i obiektywnej analizy dokonanej przez pracowników MWKZ lub potwierdzenie iż taki dokument nie istnieje.

Milanówek na listę UNESCO !!!
(aby uratować go przed Konserwatorem Zabytków)

Picture
Teoretycznie powstanie bezprawia na prowincji jest niemozliwe. Istnieja przeciez liczne instytucje kontrolne, których obowiązkiem jest korekta wszelkich sprzecznych z prawem działań. Czy jednak one działają?
Picture
Czy aparat państwowy jest jak dziurawy system komputerowy, który każdy lokalny sołtys może zhakować? Przyłączamy sie do akcji BiałeKapelusze by to ustalić.
-

Tu warto zajrzeć!
Razem dla Milanówka
Bibuła Milanowska
Milanówek-1901

To trzeba śledzić!
(facebooki)
Razem dla Milanówka
Bibuła Milanowska
Ktosiek Blogowy
Kochający Milanówek

Na tropie
Trop pierwszy
(Wille i wandale)
Trop drugi
(Tajemnicze plany)
Trop trzeci
(Starodrzew, drogi czy parki?)
Trop czwarty
(Co posiada gmina?)
Trop piąty
(Gdzie nasza forsa!)
Trop szósty
(Równi i równiejsi)
Trop siódmy
(w przygotowaniu))

Kategorie cudów
Kategoria I
Na początku był stan faktyczny
Kategoria II
Na początku był czyn (urzędowy)
Kategoria III
Fantasmagoria na KW

Kategoria IV
Na poczatku były ustawy

Wielkomiejskie Ćwoki w Krainie (Wielkich) Cudów
czyli z życia mimowolnych prowincjonalnych opozycjonistów

-

3. Jak Konserwator wydał pozwolenie.
PictureNajpiękniejsze milanowskie wille
JAK KONSERWATOR WYDAŁ POZWOLENIE
Konserwator według uzyskanych od niego informacji jest instytucją, która uzgadnia tą czy inną inwestycję "pod względem konserwatorskim". Niestety nie udało nam się ustalić co też oznacza tajemnicze "pod względem konserwatorskim" i mamy niejasne podejrzenia, że oznacza po prostu kompletnie niekontrolowalne widzimisię osoby, która się pod uzgodnieniami podpisuje, gdyż akceptowalny "pod względem konserwatorskim" okazał się (1) pomysł stawiania budynku, który będzie ciągnał się wzdłuż granicy pięciu sąsiadujących działek i do istniejącej architektury ma się jak pięść do nosa, (2) pomysł stawiania budynku o planowanej pow. .... w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch zabytkowych willi, (3) pomysł stawiania czegoś w rodzaju futurystycznej szklanej stodoły w bezpośrednim sąsiedztwie przedwojennej willi z którą miał stodołę łaczyć podkop itp.
To, że obiekty z (1) i (3) były przy okazji sprzeczne z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego byłoby już niewartym wspomnienia drobiazgiem, gdyby nie to, że Konserwator w przypadku (1) .... poświadczył, że obiekt jest zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego "pod względem konserwatorskim", co skwapliwie wykorzystał Starosta wydając pozwolenie na budowę  po zignorowaniu istniejącego w aktach sprawy wypisu z którego wynikało jednoznacznie, że obiekt absolutnie zgodny nie jest.
Podsumowując uważamy, że aktualne tajemnicze i niejasne kryteria zgodności "pod względem konserwatorskim"  powinny zostać zastąpione przez jawne i jednoznaczne kryteria zgodności "pod względem konserwatorskim". Praktyka pokazuje, że w obecnej  formie nie tylko nie stanowią one żadnej ochrony dla zachowania charakteru otoczenia, ale jeszcze uzywane są jako swoisty sposób na omijanie  zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.          

7. Jak Konserwator nie chciał dać sobie pomóc.
4. Jak Konserwator się interesował.
5. Jak Konserwatorowi się nie zgadzało.
PictureNajpiękniejsze milanowskie wille
JAK KONSERWATOR NIE CHCIAŁ DAĆ SOBIE POMÓC
Jednym z pomysłów mieszkańców Milanówka chcących w jakiś sposób nie dopuścić, żeby został do końca zdewastowany było to, że skoro Konserwator nie daje sobie rady to może należy mu jakoś pomóc np. zostając Społecznym Opiekunem Zabytków. Społeczny Opiekun Zabytków jest tytułem przyznawanym przez Starostę na wniosek Konserwatora i może specjalnie dużo nie może, ale może przynajmniej próbować Konserwatorowi w ochronie zabytków pomagać ;-)
25.01.2012 został więc złożony do Konserwatora wniosek o przyznanie statusu Społecznego Opiekuna Zabytków dwóm osobom. We wniosku wykazane zostały ich zasługi dla walki o zachowanie zabytków Milanówka w niepogorszonym stanie toczonej ze wszystkimi łącznie z Konserwatorem. Z pewnego punktu widzenia Konserwator dostał więc wspaniałomyślną propozycję rozejmu w dotychczasowych bataliach i zjednoczenie sił w walce o ochronę milanowskich zabytków.
Cóż... od momentu złożenia wniosku Konserwator zajął się udowadnianiem, że na złożony wniosek nie musi odpowiadać. Jest to zresztą kompletną bzdurą bo Kodeks Postępowania Administracyjnego definiuje, że na każdy wniosek (w tym wniosek kogoś kto chce być Społecznym Opiekunem Zabytków) organ administracji (w tym organ  Konserwatora) musi odpowiedzieć w ciągu 30 dni.
Co ciekawe Konserwatora w jego uporze nie odpowiadania na wniosek poparło jednak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stwierdzajac iż "do złożonego wniosku nie mają zastosowania przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego". Cóż... według naszej wiedzy  do rozpatrywania każdego wniosku złożonego do jakiejś instytucji państwowej mają zastosowanie zapisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego.  
Uznajac, że nie ma co kłócić się z Ministerstwem, które najwyraźniej nie rozumie podstaw prawnych swojego funkcjonowania Mieszkańcy Milanówka poskarżyli się na Ministerstwo do Kancelarii Premiera, która odesłała ich skargę z powrotem do Ministerstwa, które dalej upierało się, że Kodeks Postępowania Administracyjnego nie ma zastosowania do obsługi niektórych wniosków.
Tu mieszkańcy Milanówka przyznają, że postanowili dać chwilę oddechu Ministerstwu i sobie. Ministertwu, żeby miało czas przeszkolić się ze stosowania przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
Od tego czasu rok jednak minął i mieszkańcy Milanówka jeszcze raz postanowili wysłać pismo w tej sprawie do Ministerstwa wychodząc z założenia, że rok czasu to chyba wystarczająca ilość czasu, żeby przeszkolić nie tylko nawet najbardziej niekompetentnego młodszego referenta, ale nawet najbardziej niekompetentne całe Ministerstwo.
kons_6_1,kons_21_1...2
kons_7_1, kons_8_1
kons_9_1, 10_1
kons_22_1, kons_23_1, kons_24_1, kons_25_1...4


5. TBS

Strażnik budowlanych tajemnic

Picture
Jak się okazało sprawę zadziwiających zachowań PINB w Grodzisku Mazowieckim jeśli chodzi o Milanówek badał nie tylko milanleaks.pl ale też osoby prywatne.
Na początku 2012 mieszkańcy próbowali się dowiedzieć czy PINB w Grodzisku Mazowieckim podejmował jakiekolwiek działania związane ze złym stanem technicznym obiektów znajdujacych się na terenie zabytkowego układu urbanistycznego w Milanówku.
PINB stwierdził, że jest to informacja przetworzona i odmówił odpowiedzi. Być może miał i rację z tą informacją przetworzoną, a może mieszkańcy rzeczywiście trochę zawile sformułowali wtedy pytanie.
pinb2_inf_pub1...2
Niemniej jednak mieszkańcy po zapoznaniu się z definicją informacji przetworzonej postanowili ustalić jakie rejestry i o jakiej strukturze posiada PINB w Grodzisku Mazowieckim, a zatem co będzie dla niego informacją prostą.
PINB napisał jakie ma rejestry oraz jaka jest ich struktura więc mieszkańcy postanowili zadać jeszcze raz pytanie o to jakie decyzje PINB w ogóle wydawał odnośnie Milanówka (co według udzielonej przez PINB informacji powinno już bezpośrednio wynikać z jego rejestrów.
Ku zdziwieniu mieszkańców PINB znów stwierdził, że jest to informacja przetworzona.
pinb_rejestry/p1...p4
--
Jako ciekawostkę możemy podać,że mieszkańcy próbowali jeszcze raz tym razem zgłaszając się do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który odesłał wniosek z powrotem do PINB, który znów stwierdział, że pytanie mieszkańców dotyczy informacji przetworzonej.
pinb_inf_pub1...2

Na tropie cudów
Trop I (Wille i wandale)
Trop II (Tajemnicze plany)
Trop III (Drzewa, drogi czy parki?)
Trop IV (Co posiada gmina?)
Trop V (Gdzie nasza forsa!)
Trop VI (Równi i równiejsi)
Trop VII (w przygotowaniu))

WIĘCEJ O KAPITULE WIELKIEGO KALESONA I INNYCH PROJEKTACH

KAPITUŁA WIELKIEGO KALESONA
O Kapitule Wielkiego Kalesona
Who is who?

SZALONA KALAREPA W STARYM LETNISKU
Wille i ludzie
Lata 20-te, lata 30-te

ECO_ZIEMIANIN
Sushi w bigosie
Wyszynk w zaroślach

ZIEMIAŃSKIE KLIMATY
Ziemiański styl
Opowieści z ziemiańskich dworów

Jak Konserwator zgubił 200 (zabytkowych) willi.
Powered by Create your own unique website with customizable templates.