Archiwum pani M.
  • Milanleaks
  • Na tropie cudów
    • Trop pierwszy >
      • Willa Róż i inne
      • Turczynek
    • Trop drugi >
      • Poleskie plany
      • Śródmieście
      • Ptasie planowanie
      • Mifam story
    • Trop trzeci >
      • WOChK
      • milanowskie lasy
      • milanowskie wody
    • Trop czwarty >
      • drogi gminne
      • nieruchomości gminne
    • Trop piąty >
      • kosztowny Urząd Miasta
      • zamówienia publiczne
      • inwestycje
    • Trop szósty >
      • Spółka Wodna
      • TBS
      • MPWiK
      • PKP
      • ZGKiM
  • SuperTropy
    • SuperTropy (1)
    • SuperTropy (2)
    • SuperTropy (3)
    • SuperTropy (4)
  • Latająca dokumentacja
    • Wzlot pierwszy
    • Wzlot drugi
  • Kapituła TV
  • MilanLeaks FACEBOOK
Ćwocze cuda.
Cud nr 1 (budowlany)
Cud nr 2 (drzewiasty)
Cud nr 3 (antycud)
Cud nr 5 (abrakadabra)

Kapituła Wielkiego Kalesona
czyli każdy ma takiego przeciwnika na jakiego zasługuje
Mieciunia (ambasador)
Frayer (członek)
pani M (woluntariusz).

Cud – zjawisko paranormalne lub potencjalne zdarzenie z różnych przyczyn nie posiadające wiarygodnego, naukowego wytłumaczenia, w kontekście religijnym przypisywane interwencji istot nadprzyrodzonych..
(źródło: Wikipedia)
Kategorie cudów
kt I. kt II kt III
kt IV

Inne nieudane  komunalizacje

Picture
Z pisma otrzymanego od Starosty Grodziskiego nr G-7014-35/2002 z 16.09.02, z którego wynikało, że gmina Milanówek na drodze komunalizacji usiłowała bezskutecznie przejąć szereg działek. Co znajduje odzwierciedlenie w  decyzjach nr 63056, 63057,  63059 Wojewody Mazowieckiego (wszystkie odmowne).
Przyznajemy iż w tym miejscu trochę się zdziwiliśmy bo wygląda na to, że w roku 2002 Urząd Miasta Milanówka z uporem godnym lepszej sprawy próbował przejąć nieruchomości od Skarbu Państwa o pow. dobrych kilku hektarów mimo iż nie miał ku temu żadnych podstaw.
Dokładnie to poza wspomnianą już działką 52/5 , obreb 06-07 o pow. 2075 m2 (decyzja odmowna nr 63058) UMM próbował przejąć:

Spacerowa story (17)
Wydatki związane z nabyciem i adaptacja zabudowań pofabrycznych na Spacerowej 4 przez Urząd Miasta budzą ciągłe kontrowersje. Sumując wszelkie wydatki wychodzi, że wydano ok.8 mln zł na budynki stojące na działce do której Miasto Milanówek posiada jedynie prawa uzytkowania wieczystego tylko po to by uzyskac niefunkcjonalny budynek C Urzedu Miasta. Z całym szacunkiem za te pieniądze można chyba było zrobić znacznie lepszy interes dla miasta i jego mieszkańców. No,ale może się mylimy. .
Pytania do Burmistrza
1. Prosimy o udostępnienie dokumentacji związanej z adaptacją budynków przy ul. Spacerowej 4 na potrzeby Urzędu Miasta.
2.Jakie koszty ponosi co roku miasto Milanówek z tytułu opłat za uzytkowanie wieczyste działki przy ul. Spacerowej 4?
Odpowiedzi otrzymaliśmy w terminie.
1. Dokumentacja dotyczącą modernizacji budynku przy ulicy Spacerowej 4 jest możliwa do wglądu w Urzędzie Miasta przy ulicy Spacerowej 4, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
2. Gmina Milanówek z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste działki przy ul. Spacerowej 4 ponosi rocznie koszty w wysokości 4 198,03 zł.

Nasz komentarz
Ad. 1. W wolnej chwili wpadniemy zobaczyć jaka część dokumentacji Urząd Miasta jest gotowy nam pokazać.
Ad. 2. Zakup Spacerowej 4 wydaje się coraz bardziej zagadkowy. Do wszystkich minusów zakupu dochodzi konieczność ponoszenia corocznych opłat. Może 4 tys to nie jest duży procent budżetu miasta, ale jest wystarczająco duża sumą, aby np wspomóc choć kilku mieszkańców w trudnej sytuacji. Znowu drapiemy się w głowę i myślimy czy naprawdę decyzje są podejmowane z troska o dobro wszystkich Chcielibyśmy w takim wypadku dowiedzieć się jeszcze jednej rzeczy:
Pytania dodatkowe
3. Wnosimy o wskazanie dokumentu zawierającego potwierdzenie iż Rada Miasta Milanówka podejmując uchwałę dotyczącą zakupu obiektu przy ul. Spacerowej 4 została należnie poinformowana o dodatkowych konsekwencjach finansowych zakupu w postaci konieczności ponoszenia corocznej opłaty za użytkowanie wieczyste terenu
(O tym jak usiłujemy wyegzekwować odpowiedż więcej w dziale Latająca Dokumentacja.)

Stanowisko ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych
Jak napisane jest w regulaminie (paragraf 36) "Stanowisko ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych działa w celu pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych oraz koordynacji realizacji projektów". Następnie wymienione zostało 15 punktów opisujących co dokładnie to stanowisko ma w zakresie odpowiedzialności. Wszystko opisane jest pięknie. Przy takim opisie Milanówek powinien wręcz przodować w zakresie pozyskanych funduszy UE. Chyba jednak tak się nie dzieje. W rankingu Rzeczpospolitej za rok 2012 Milanówek był 49 (co ogłoszone zostało w lokalnych mediach jako "Milanówek wysoko w rankingu Rzeczpospolitej") Hmm... no dobra załóżmy, że 49 miejsce to "wysoko", warto jednak byłoby chyba przyjrzeć się co też Urząd Miasta robi, żeby ten swój "życiowy rekord" podtrzymać.
Pytania do Burmistrza
1. Ile wniosków aplikacyjnych dla Urzędu do instytucji krajowych oraz europejskich ze szczególnym uwzględnieniem programów wspólnotowych i funduszy strukturalnych Unii Europejskiej zostało przygotowanych w roku 2012 oraz 2013?
2. Ile wniosków aplikacyjnych dla Urzędu do instytucji krajowych oraz europejskich ze szczególnym uwzględnieniem programów wspólnotowych i funduszy strukturalnych Unii Europejskiej zostało złożonych w roku 2012 oraz 2013?.
3. Ile wniosków aplikacyjnych dla Urzędu do instytucji krajowych oraz europejskich ze szczególnym uwzględnieniem programów wspólnotowych i funduszy strukturalnych Unii Europejskiej zakwalifikowało się do uzyskania finansowania w roku 2012 oraz 2013?
(O tym jak usiłujemy wyegzekwować odpowiedź więcej w dziale Latająca Dokumentacja.)

Referat Komunikacji Społecznej
Referat Komunikacji Społecznej należy do naszych ulubionych z jednego prostego powodu - absolutnie nie widzimy uzasadnienia ekonomicznego dla jego istnienia, a zakres obowiązków wymieniony w regulaminie organizacyjnym uważamy za jakiś barokowy przerost formy nad treścią. zaczynając od "monitoringu mediów", koncząc na "koordynowaniu współpracy zagranicznej miasta" Jako ciekawostkę można podać, że tak "ambitnie" sformułowanych celów nie ma wpisanych w swoim regulaminie organizacyjnym nawet pobliskie miasto Warszawa (no ale w końcu "współpraca zagraniczna" Milanówka jest dużo bardziej rozległa niż jakiejśc tam byle stolicy;-) Za to Warszawa ma wpisaną w obowiązkach swojego odpowiednika Referatu Komunikacji Społecznej inną rzecz (której kompletnie brak z kolei w regulaminie organizacyjnym Milanówka) tj:
"...13) prowadzenie działań na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w m.st. Warszawie poprzez:
a) prowadzenie działań na rzecz rozwoju organizacji pozarządowych w m.st. Warszawie, b) wzmacnianie mechanizmów współpracy Urzędu z organizacjami pozarządowymi w zakresie realizacji zadań publicznych,
c) prowadzenie działań na rzecz rozwoju wspólnot lokalnych..."


No ale rozumiemy, że takimi drobiazgami jak społeczeństwo obywatelskie nie ma co sobie w Milanówku zawracać głowy ;-)
Pytania do Burmistrza
1. W ilu przypadkach Urząd Miasta Milanówka zapłacił za umieszczenie materiałów dotyczących miasta w latach 2012 - 2013 i jakim mediom?
2. Na czym polega "monitoring mediów" prowadzony przez Referat Komunikacji Społecznej. Które media sa monitorowane?
3. Ilu pracowników liczy Referat Komunikacji Społecznej oraz ile kosztuje jego roczne funkcjonowanie (szacunki na potrzeby księgowe za rok 2013)?
4. Dlaczego w zakresie obowiązków Referatu Komunikacji Społecznej brak jest prowadzenia działań na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego (takie zapisy ma np. Warszawa)
(O tym jak usiłujemy wyegzekwować odpowiedź więcej w dziale Latająca Dokumentacja.)

Audytor Wewnętrzny.
W przeciwieństwie do większości referatów/stanowisk w Urzędzie Miasta stanowisko Audytora Wewnętrznego opisane jest dość zdawkowo. Śladów działalności Audytora Wewnętrznego nie udało się nam też znaleźć na BIP-ie (nawiasem mówiąc nie udało się nam nawet znaleźć czy rezyduje w budynku A,B czy C Urzędu Miasta). Po dokładnym przetrząśnięciu BIP udało się nam jednak znaleźć, że Audytor Wewnętrzny fizycznie jest (o czym informują wyniki naboru z grudnia 2012). Tak więc z jednej strony pozytywnie oceniamy to, że Audytor Wewnętrzny nie lansuje się nachalnie ani na stronach Urzędu Milanówka, ani posiedzeniach Rady Miasta, ale też ciekawi jesteśmy czym się właściwie zajmował przez ostatnie 9 miesięcy od swojego zatrudnienia. Dlatego postanowiliśmy zapytać. Na początek niewinnie.
Pytania do Burmistrza
1. Prosimy o udostępnienie kopii rocznego planu audytu na rok 2012 oraz kopię raportów z jego wykonania (jeśli Urząd Miasta posiada te dokumenty lub ich część w wersji elektronicznej prosimy o przesłanie na skrzynkę mailową)
2. Prosimy o udostępnienie kopii rocznego planu audytu na rok 2013 oraz kopię raportów z jego dotychczasowego wykonania (jeśli Urząd Miasta posiada te dokumenty lub ich część w wersji elektronicznej prosimy o przesłanie na skrzynkę mailową)
(O tym jak usiłujemy wyegzekwować odpowiedź więcej w dziale Latająca Dokumentacja.)

Full wypas lewoskręt (30)
Jakiś czas temu przy zjeździe ze Smoleńskiego na Kościelną wykonana została wysepka blokująca lewoskręt. Wysepka wyłożona została kostka oraz obstawiona doniczkami z kwiatami. Mówiąc potocznie "full wypas". Powstaje jednak pytanie ile "full wypas" kosztował i czy aby na pewno posiadał autoryzację na poniesienie jego kosztów bo ostatnia uchwała odnosnie rozwiazań komunikacyjnych na ul. Smoleńskiego jaką udało nam się znaleźć to uchwała Nr 279/XXVI/2013 Rady Miasta Milanówka z dnia 25 kwietnia 2013 roku, dotycząca udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Grodziskiemu na dofinansowanie wykonania czasowej organizacji ruchu i sygnalizacji świetlnej w drogach powiatowych na terenie Milanówka. "Full wypas" na czasową organizację ruchu nie wygląda, więc chyba zapytamy Burmistrza, kto na to coś wyłozył pieniądze.
Pytania do Burmistrza
1. Ile kosztowało wykonanie wysepki blokującej lewoskręt z ulicy Smoleńskiego w ulicę Kościelną?
2. Czy wysepka została wykonana ze środków o których mowa w uchwale Nr 279/XXVI/2013?
Odpowiedź Urzędu Miasta;
1. Inwestorem inwestycji było Starostwo Powiatowe, szczegółowe kosztorysy wykonania poszczególnych robót złożone w postępowaniu zgodnie z pzp są w dyspozycji Powiatowego Zarządu Dróg w Grodzisku Mazowieckim.
2 . Zmiana organizacji ruchu na terenie Milanówka (włączając w to wykonanie wyspy separacyjnej na skrzyżowaniu Smoleńskiego/Kościelna) zostało wykonane ze środków, o których mowa w Uchwale 279/XXVI/2013. .

Nasz komentarz.
Jeśli rozumiemy dobrze (bo zawsze oczywiście jest szansa, że rozumiemy źle ;-) to full wypas wysepka blokująca lewoskręt z ul. Smoleńskiego w ul.Kościelną została wykonana trochę hmm... nielegalnie.
Uchwała 279/XXVI/2013 przyznawała środki na wykonanie "tymczasowego" rozwiązania. Wysepka tymczasem na "tymczasową" nie wygląda. Biorąc pod uwagę, że środki z których została wykonana pierwotnie miały iść na wykonanie bezpiecznego przejścia przez ulicę w zupełnie innej części miasta (które jest znacznie bardziej potrzebne niż jakieś ozdobne "full wypasy" to cała sprawa nie dość że stanowi w naszej opinii naruszenie przepisów to jeszcze jest dość niesmaczna i świadcząca o tym, że potrzeby mieszkańców w tym mieście ma się... w nosie).
Mamy jeszcze kilka wątpliwości
Pytanie dodatkowe
3 W jaki sposób wykonanie wysepki blokującej lewoskręt z ulicy Smoleńskiego w ulicę Kościelną poprawiło bezpieczeństwo ruchu?
4 Czy zablokowamie lewoskrętu z ulicy Smoleńskiego w ulicę Kościelną jest rozwiązaniem stałym? Jeżeli tak to kto podjął tą decyzje i jakie było jej uzasadnienie? I czy dokonano analizy jakie będą konsekwencje tej zmiany zasad ruchu dla innych częsci miasta?
5 Czy całość kosztów inwestycji związanych ze zmianą ruchu (wymuszoną przez remont wiaduktu w Grodzisku Mazowieckim) została sfinansowana z budżetu Starostwa? .
(O tym jak usiłujemy wyegzekwować odpowiedź więcej w dziale Latająca Dokumentacja.)

Dlaczego planuje się kosztowne parki a jednocześnie wycina starodrzew, który od zawsze był "znakiem firmowym" Letniska Milanówek i decydował o jego charakterze? Dlaczego parki sytuuje się w miejscach użytków ekologicznych i rejonach zabytkowych willi, których otoczenie jest w zasadzie jednym wielkim parkiem?
Dlaczego finansuje się kosztowne inwestycje, które dewastują zabytkową północną część miasta zamiast przeznaczyć te pieniądze na poprawę infrastruktury w zaniedbanej części południowej miasta. W czyim jest to interesie? Bo na pewno nie mieszkańców miasta.
Jak wynika ze spotkań z Burmistrza z mieszkańcami, które odbyły się w marcu 2013 znacznym problemem niektórych części Milanówka jest to, że da się do nich dojechać tylko czołgiem (albo innym pojazdem terenowym), a po deszczu co najwyżej dopłynąć jakąś amfibią. Jest to dla nich wielki problem. W tym samym czasie mieszkańcy części północnej zatrzymali niechciana inwestycje w park Lasockiego. Dlaczego pieniądze przeznaczone na park nie zostały przeznaczone na położenie przyzwoitej nawierzchni na chociaż jednej z ulic zaniedbanego południa, zgodnie z wolą mieszkańców?
Na stronach Urzędu Miasta trudno znaleźć jakiekolwiek wiążące informacje o tym kiedy i jakie drogi będą remontowane oraz dlaczego właśnie te, a nie inne. Złośliwa plotka głosi, że prawdopodobieństwo tego, że dana droga będzie wyremontowane zależy od tego kto przy niej mieszka, ale oczywiście nie będziemy rozpowszechniać złośliwych plotek. Tym niemniej trudno dopatrzyć się w inwestycjach gminy jakiejkolwiek logiki. Chyba, że służą one realizacji innych celów niż poprawa jakości życia mieszkańców i ochronie specyficznego charakteru północnej części miasta.
W każdym razie na stronach Urzędu Miasta nie podjęto nawet próby wyjaśnienia tej dziwnej sytuacji i nawet próby dyskusji z mieszkańcami na temat priorytetów inwestycyjnych i zachowania przyrody, której istnienie jest gwarancją jakości życia wszystkich mieszkańców. Jest tym bardziej zadziwiające, że problem dróg i pozostałej infrastruktury oraz ochrony przyrody przewija się nieustannie (o czym świadczą zarówno nagrania ze spotkań z mieszkańcami, jak i zawartość stron Urzędu Miasta z pytaniami do Burmistrza). Logiczne byłoby więc gdyby Urząd Miasta dokładał wszelkich starań, żeby wspomniany problem rozwiązać. Niestety jakoś nie mamy wrażenia, że tak się dzieje. Dlaczego? To właśnie należy wyjaśnić.

Stanowisko ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych
Jak napisane jest w regulaminie (paragraf 36) "Stanowisko ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych działa w celu pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych oraz koordynacji realizacji projektów". Następnie wymienione zostało 15 punktów opisujących co dokładnie to stanowisko ma w zakresie odpowiedzialności. Wszystko opisane jest pięknie. Przy takim opisie Milanówek powinien wręcz przodować w zakresie pozyskanych funduszy UE. Chyba jednak tak się nie dzieje. W rankingu Rzeczpospolitej za rok 2012 Milanówek był 49 (co ogłoszone zostało w lokalnych mediach jako "Milanówek wysoko w rankingu Rzeczpospolitej") Hmm... no dobra załóżmy, że 49 miejsce to "wysoko", warto jednak byłoby chyba przyjrzeć się co też Urząd Miasta robi, żeby ten swój "życiowy rekord" podtrzymać.
Pytania do Burmistrza
1. Ile wniosków aplikacyjnych dla Urzędu do instytucji krajowych oraz europejskich ze szczególnym uwzględnieniem programów wspólnotowych i funduszy strukturalnych Unii Europejskiej zostało przygotowanych w roku 2012 oraz 2013?
2. Ile wniosków aplikacyjnych dla Urzędu do instytucji krajowych oraz europejskich ze szczególnym uwzględnieniem programów wspólnotowych i funduszy strukturalnych Unii Europejskiej zostało złożonych w roku 2012 oraz 2013?.
3. Ile wniosków aplikacyjnych dla Urzędu do instytucji krajowych oraz europejskich ze szczególnym uwzględnieniem programów wspólnotowych i funduszy strukturalnych Unii Europejskiej zakwalifikowało się do uzyskania finansowania w roku 2012 oraz 2013?
(O tym jak usiłujemy wyegzekwować odpowiedź więcej w dziale Latająca Dokumentacja.)

Referat Komunikacji Społecznej
Referat Komunikacji Społecznej należy do naszych ulubionych z jednego prostego powodu - absolutnie nie widzimy uzasadnienia ekonomicznego dla jego istnienia, a zakres obowiązków wymieniony w regulaminie organizacyjnym uważamy za jakiś barokowy przerost formy nad treścią. zaczynając od "monitoringu mediów", koncząc na "koordynowaniu współpracy zagranicznej miasta" Jako ciekawostkę można podać, że tak "ambitnie" sformułowanych celów nie ma wpisanych w swoim regulaminie organizacyjnym nawet pobliskie miasto Warszawa (no ale w końcu "współpraca zagraniczna" Milanówka jest dużo bardziej rozległa niż jakiejśc tam byle stolicy;-) Za to Warszawa ma wpisaną w obowiązkach swojego odpowiednika Referatu Komunikacji Społecznej inną rzecz (której kompletnie brak z kolei w regulaminie organizacyjnym Milanówka) tj:
"...13) prowadzenie działań na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w m.st. Warszawie poprzez:
a) prowadzenie działań na rzecz rozwoju organizacji pozarządowych w m.st. Warszawie, b) wzmacnianie mechanizmów współpracy Urzędu z organizacjami pozarządowymi w zakresie realizacji zadań publicznych,
c) prowadzenie działań na rzecz rozwoju wspólnot lokalnych..."


No ale rozumiemy, że takimi drobiazgami jak społeczeństwo obywatelskie nie ma co sobie w Milanówku zawracać głowy ;-)
Pytania do Burmistrza
1. W ilu przypadkach Urząd Miasta Milanówka zapłacił za umieszczenie materiałów dotyczących miasta w latach 2012 - 2013 i jakim mediom?
2. Na czym polega "monitoring mediów" prowadzony przez Referat Komunikacji Społecznej. Które media sa monitorowane?
3. Ilu pracowników liczy Referat Komunikacji Społecznej oraz ile kosztuje jego roczne funkcjonowanie (szacunki na potrzeby księgowe za rok 2013)?
4. Dlaczego w zakresie obowiązków Referatu Komunikacji Społecznej brak jest prowadzenia działań na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego (takie zapisy ma np. Warszawa)
(O tym jak usiłujemy wyegzekwować odpowiedź więcej w dziale Latająca Dokumentacja.)

Audytor Wewnętrzny.
W przeciwieństwie do większości referatów/stanowisk w Urzędzie Miasta stanowisko Audytora Wewnętrznego opisane jest dość zdawkowo. Śladów działalności Audytora Wewnętrznego nie udało się nam też znaleźć na BIP-ie (nawiasem mówiąc nie udało się nam nawet znaleźć czy rezyduje w budynku A,B czy C Urzędu Miasta). Po dokładnym przetrząśnięciu BIP udało się nam jednak znaleźć, że Audytor Wewnętrzny fizycznie jest (o czym informują wyniki naboru z grudnia 2012). Tak więc z jednej strony pozytywnie oceniamy to, że Audytor Wewnętrzny nie lansuje się nachalnie ani na stronach Urzędu Milanówka, ani posiedzeniach Rady Miasta, ale też ciekawi jesteśmy czym się właściwie zajmował przez ostatnie 9 miesięcy od swojego zatrudnienia. Dlatego postanowiliśmy zapytać. Na początek niewinnie.
Pytania do Burmistrza
1. Prosimy o udostępnienie kopii rocznego planu audytu na rok 2012 oraz kopię raportów z jego wykonania (jeśli Urząd Miasta posiada te dokumenty lub ich część w wersji elektronicznej prosimy o przesłanie na skrzynkę mailową)
2. Prosimy o udostępnienie kopii rocznego planu audytu na rok 2013 oraz kopię raportów z jego dotychczasowego wykonania (jeśli Urząd Miasta posiada te dokumenty lub ich część w wersji elektronicznej prosimy o przesłanie na skrzynkę mailową)
(O tym jak usiłujemy wyegzekwować odpowiedź więcej w dziale Latająca Dokumentacja.)

O 20 służbowych samochodach (6)
Przypadkiem wpadła nam w ręce odpowiedź na interpelację p. Ewy Galińskiej z grudnia 2012 roku (sygn. SE.0003.7.2012)dotycząca wydatków Urzędu Miasta Milanówek na ryczałty za korzystanie z samochodów prywatnych w celach służbowych. Do odpowiedzi na interpelację załączona była tabelka pokazująca, która jednostka Urzędu Miasta ponosi jakie wydatki na wspomniane ryczałty. Prawdę mówiąc to patrzymy sobie w tą tabelkę i nie do końca rozumiemy. Tradycyjnie pytanie kierujemy do Burmistrza.
Pytania do Burmistrza
1. Dlaczego w Urzędzie Miasta co miesiąc ok. 20 osób wykorzystuje prywatne samochody w celach służbowych?
2. Dlaczego mieszkańcy płaca za to co miesiąc ok. 2500 - 3000 zł (wychodzi jakby urzędnicy przejeżdżali co miesiąc kilka tysięcy kilometrów, po co?).
3. Dlaczego w innych jednostkach poza Urzędem Miasta te wydatki są znacznie niższe, albo w ogóle nie istnieją?
Odpowiedzią na pytanie była ... odmowa odpowiedzi o następującej treści;
"Pytanie Dlaczego? jest pytaniem o motywy, przyczyny, komentarz itp., a więc nie jest to pytanie o fakty, a informacja publiczna dotyczy wyłącznie sfery faktów (np. wyrok WSA z dnia 16 lipca 2008 r. – II SA/Wa 721/08). Wobec tego pytania (...) nie stanowią wniosku o udostępnienie informacji publicznej." .

Nasz komentarz.
Chcielibyśmy zwrócić uwagę na wyrok WSA (II SA/Wa 721/08) na który powolał się Urząd Miasta. Mimo najlepszych checi niestety nie możemy się dopatrzeć związku jego treści z odmową udzielenia odpowiedzi. Ponadto na mocy art 16 Ustawy o dostępie do informacji publicznej odmowa udzielenia informacji publicznej następuje na drodze decyzji (której tu nie widzimy). Wypada więc napisać skargę do odpowiedniej instytucji. Odmowa odpowiedzi zainspirowała nas do zadania jeszcze kilku pytań w tematach pokrewnych
Pytania dodatkowe
4 Wnosimy o udzielenie informacji publicznej w postaci wzglądu do dokumentów księgowych będących podstawą wypłaty środków za korzystanie z samochodów prywatnych do celów służbowych (dokumentami takimi mogą być np. rozliczenia delegacji).
5 Wnosimy o podanie listy delegacji służbowych pracowników Urzędu Miasta w roku 2012 wynikających z ewidencji delegacji służbowych
(O tym jak usiłujemy wyegzekwować odpowiedż więcej w dziale Latająca Dokumentacja.)

Full wypas lewoskręt (30)
Jakiś czas temu przy zjeździe ze Smoleńskiego na Kościelną wykonana została wysepka blokująca lewoskręt. Wysepka wyłożona została kostka oraz obstawiona doniczkami z kwiatami. Mówiąc potocznie "full wypas". Powstaje jednak pytanie ile "full wypas" kosztował i czy aby na pewno posiadał autoryzację na poniesienie jego kosztów bo ostatnia uchwała odnosnie rozwiazań komunikacyjnych na ul. Smoleńskiego jaką udało nam się znaleźć to uchwała Nr 279/XXVI/2013 Rady Miasta Milanówka z dnia 25 kwietnia 2013 roku, dotycząca udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Grodziskiemu na dofinansowanie wykonania czasowej organizacji ruchu i sygnalizacji świetlnej w drogach powiatowych na terenie Milanówka. "Full wypas" na czasową organizację ruchu nie wygląda, więc chyba zapytamy Burmistrza, kto na to coś wyłozył pieniądze.
Pytania do Burmistrza
1. Ile kosztowało wykonanie wysepki blokującej lewoskręt z ulicy Smoleńskiego w ulicę Kościelną?
2. Czy wysepka została wykonana ze środków o których mowa w uchwale Nr 279/XXVI/2013?
Odpowiedź Urzędu Miasta;
1. Inwestorem inwestycji było Starostwo Powiatowe, szczegółowe kosztorysy wykonania poszczególnych robót złożone w postępowaniu zgodnie z pzp są w dyspozycji Powiatowego Zarządu Dróg w Grodzisku Mazowieckim.
2 . Zmiana organizacji ruchu na terenie Milanówka (włączając w to wykonanie wyspy separacyjnej na skrzyżowaniu Smoleńskiego/Kościelna) zostało wykonane ze środków, o których mowa w Uchwale 279/XXVI/2013. .

Nasz komentarz.
Jeśli rozumiemy dobrze (bo zawsze oczywiście jest szansa, że rozumiemy źle ;-) to full wypas wysepka blokująca lewoskręt z ul. Smoleńskiego w ul.Kościelną została wykonana trochę hmm... nielegalnie.
Uchwała 279/XXVI/2013 przyznawała środki na wykonanie "tymczasowego" rozwiązania. Wysepka tymczasem na "tymczasową" nie wygląda. Biorąc pod uwagę, że środki z których została wykonana pierwotnie miały iść na wykonanie bezpiecznego przejścia przez ulicę w zupełnie innej części miasta (które jest znacznie bardziej potrzebne niż jakieś ozdobne "full wypasy" to cała sprawa nie dość że stanowi w naszej opinii naruszenie przepisów to jeszcze jest dość niesmaczna i świadcząca o tym, że potrzeby mieszkańców w tym mieście ma się... w nosie).
Mamy jeszcze kilka wątpliwości
Pytanie dodatkowe
3 W jaki sposób wykonanie wysepki blokującej lewoskręt z ulicy Smoleńskiego w ulicę Kościelną poprawiło bezpieczeństwo ruchu?
4 Czy zablokowamie lewoskrętu z ulicy Smoleńskiego w ulicę Kościelną jest rozwiązaniem stałym? Jeżeli tak to kto podjął tą decyzje i jakie było jej uzasadnienie? I czy dokonano analizy jakie będą konsekwencje tej zmiany zasad ruchu dla innych częsci miasta?
5 Czy całość kosztów inwestycji związanych ze zmianą ruchu (wymuszoną przez remont wiaduktu w Grodzisku Mazowieckim) została sfinansowana z budżetu Starostwa? .
(O tym jak usiłujemy wyegzekwować odpowiedź więcej w dziale Latająca Dokumentacja.)

Nasze WIP-y
-Wojewoda Mazowiecki-
Wnosimy o odpowiedź w trybie dostępu do informacji publicznej na nastepujące pytania dotyczące postepowania Wojewody Mazowieckiego w sprawie modernizacji linii kolejowej Warszawa - Łódź na odcinku dotyczącym Miasta Milanówek:
1. Czy właściciele nieruchomości w Milanówku znajdujących się w zasięgu oddziaływania inwestycji polegającej na modernizacji linii kolejowej Warszawa - Łódź zostali jednoznacznie poinformowani o przysługujących im prawach strony sprawy? Jeśli tak to wnosimy o przesłanie kopii dokumentów potwierdzających jednoznacznie należne ustalenie stron sprawy oraz jednoznaczne poinformowanie stron sprawy o przysługujących im uprawnieniach.
2. Wnosimy o przesłanie kopii dokumentów na mocy których wyłączone zostało jako strona sprawy Miasto Milanówek, mimo iż posiada oczywisty interes prawny w załatwieniu sprawy.
3. Wnosimy o potwierdzenie iż debata która odbyła się w dniu 30.09.2013 w Milanówku miała wyłącznie charakter informacyjny i w żaden sposób nie może być traktowana jako wywiązanie się Wojewody Mazowieckiego w obowiązków wynikających z zapisów art 10, pkt 1 kpa.
4. Wnosimy o przesłanie kopii opinii technicznej używanej w trakcie debaty która odbyła się w dniu 30.09.2013 (dokument ok.200 stron zawierający m.in. mapy z przewidzianym zasięgiem hałasu o różnym natężeniu oraz analizy odnośnie jego zasięgu), lub wskazanie strony internetowej z której wersja dokumentu używana w trakcie debaty może zostać pobrana.
5. wnosimy o przesłanie kopii dokumentu (jeśli jest to inny dokument niż opinia techniczna z pkt 4), który uzasadnia rezygnacje z położenia mat wibracyjnych na całej długości torów przechodzących przez strefie ochrony konserwatorskiej w Milanówku.
6. wnosimy o przesłanie kopii dokumentu (jeśli jest to inny dokument niż opinia techniczna z pkt 4) poświadczającego o braku negatywnego wpływu usunięcia kilkudziesięciu dużych drzew o zwartych koronach i zastąpienie ich 2 metrowym ekranem nie pogorszy warunków akustycznych na nieruchomościach sąsiadujących z trakcja kolejową.
7. wnosimy o przesłanie kopii dokumentu (jeśli jest to inny dokument niż opinia techniczna z pkt 4) potwierdzającego iż prowadzone prace osiągną uzasadniony ekonomicznie skutek - czyli wyliczeń na ile będzie możliwe zwiększenie prędkości pojazdów i przepustowości szlaku po modernizacji
8. wnosimy o przesłanie kopii dokumentu (jeśli jest to inny dokument niż opinia techniczna z pkt 4) zawierającego wyliczenia wskazujące, ze ekrany nie mogły być postawione z zachowaniem drzew (np trochę bliżej torów) i prace nie mogą być prowadzone w sposób oszczędzający istniejące odrzewienie (np ręczne kopanie dołów, które w/g oświadczen tutejszych społeczników jest powszechnie stosowana tutaj praktyka)
Rozumiemy iż dane o które wnosimy w pkt 5-8 są standardowymi dokumentami żądanymi przez Wojewodę Mazowieckiego w celu podjęcia decyzji zgodnie z zapisami art 6 - 9 kpa, a tym samym ich uzyskanie mieści się w ramach prostej formy informacji publicznej.

Picture
JAK "ZMIENIAMY" MILANÓWEK
Taka drobna impresja zainspirowana wczorajszą dyskusją na FB Razem dla Milanówka

zarcik.jpg, zarcik2.jpg
O czym wszyscy urzędnicy i obywatele wiedzieć powinni.
(wyjątki z Kodeksu Postępowania Administracyjnego)
Art. 6
Organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa.
Art. 7.
W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.
Art. 8.
Organy administracji publicznej prowadzą postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej.
Art. 9.
Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.

Powered by Create your own unique website with customizable templates.